Sobota 5. října 2024, svátek má Eliška
130 let

Lidovky.cz

Paušál za pevnou linku nás brzdí

Česko

Televizi ve vysokém rozlišení nabídneme příští rok, říká ředitel produktového marketingu operátora Telefónica O2 Bohdan Tetiva.

* LN Počet pevných linek nedávno spadl pod dva miliony a nadále klesá tempem asi sedmdesát tisíc za čtvrtletí. Proč?

Česko spolu s Pobaltím je hodně odlišné od západní Evropy. Jsme na druhém místě za Finskem v počtu domácností, které využívají pouze mobilní hlasové služby a třetí nejhorší v EU, co se týče rozšíření pevných linek. Důvodů je mnoho. Tím hlavním samozřejmě je, že bývalý Český Telecom zaspal se zavedením moderních služeb a rychlého internetu. V době, kdy tu zuřila válka dvou a později tří mobilních operátorů, tak pevná linka neměla ještě tu druhou důležitou „nohu“ v podobě internetu a případně internetové televize.

* LN Například ale UPC přidává podle analytiků každé čtvrtletí asi 10 tisíc nových pevných přípojek. Platí jednoduchá rovnice, že kam přijde konkurence, tam lidé odhlašují vaši pevnou linku a berou kohokoli jiného, protože nechtějí platit hlas, tedy za něco, co nepoužívají?

Zčásti souhlasím s tím, že hlavní problém telefonování z pevné linky je paušál a zákazník si říká, že platí za něco, z čeho nic nemá. Na druhou stranu lidem jde o to, aby telefonovali co nejlevněji. Fixní volání není mrtvé, jde o to, aby bylo atraktivní cenově. V Česku není a priori zášť vůči telefonování z pevné linky. Je tu zášť vůči paušálu. Ale pokud se nám do hodnoty paušálu podaří přidat dost volných minut, mohli by se k němu lidi vrátit, protože bude výhodný.

* LN To mi ale neodpovídáte na dotaz, proč konkurence získává nové pevné zákazníky a vy ne? U konkurence využívám jenom služby, které chci. Dokud nechci z pevné linky telefonovat, tak za to prostě neplatím. Když chci od vás internet a televizi, zaplatím i pevné hlasové služby. Psychologicky je to velká bariéra.

Strašně rád bych na pevné lince poskytl neplacení paušálu a pouze hovorné. Ale my jsme operátor, který má dominantní postavení v přístupu k poslední míli. Tu musíme přeprodávat partnerům, jsme maximálně regulovaní Českým telekomunikačním úřadem a nemáme šanci dávat paušál za nula. V tu chvíli by začali protestovat ostatní operátoři provozující například optické sítě či jiné technologie. My působíme na trhu přístupu k síti i trhu hlasových služeb a tyto trhy se nesmějí podle regulace mezi sebou křížově financovat.

* LN Takže nemůžete nabídnout tzv. nahé ADSL?

Když ho postavíme podle platné regulace, určitě nebude za 475 korun (cena, ke které se ještě připočítává paušál za pevnou linku - poz. red.), kolik stojí internet teď. Bude za cenu, která bude lepší, než nyní součet paušálu za internet a pevnou linku, ale ne nijak zázračně. Když se ptáme lidí, jejich představa je, že „nahé“ ADSL bude stát jenom těch 475...

* LN ...to je myslím docela rozumná úvaha...

...ale je to sci-fi z důvodu regulačních pravidel. My část toho „drátu“ musíme do ceny zahrnout, abychom ho mohli přeprodat jinam a nevrhli se na nás další operátoři, že jejich investice jsou k ničemu, protože je vytlačujeme z trhu.

* LN Proč nenabízíte rychlejší ADSL? Technologie to umožňuje a například v Londýně nabízejí za pár liber i rychlosti až 20 Megabitů, vy maximálně 8.

Uvažujeme o tom. S ADSL se nedá nic jiného udělat. Nemůžeme příliš pohnout cenou, musíme vylepšit jeho vlastnosti. Zrušili jsme limity přenesených dat, můžeme přidat obsahové služby. Aby lidé viděli v penězích, které nám dávají, hodnotu.

* LN Jakou hodnotu v něm tedy do budoucna najdou, pokud už musejí platit zbytečně za pevnou linku?

Věříme v nabídku více služeb zároveň v balíčcích. Tento měsíc jsme už prodali v rámci balíčku více než padesát procent nových ADSL přípojek, což souvisí i se snížením ceny základního balíčku. Připravujeme i další balíčky, v jednom bude vyměněný pevný hlas za mobilní, takže lidé budou platit pouze mobilní hlasové služby a ADSL a již ne paušál za pevnou linku, v dalším nabídneme úplně všechny služby - pevný a mobilní hlas, internet a televizi dohromady.

* LN Pro firmy jste nabídli volání přes internet (VoIP). Dočkají se i domácnosti?

Jsem si jistý, že ano. Někdy v budoucnosti ano.

* LN Kdy bude budoucnost?

VoIP je technologie. Lidé mají doma telefon a je jim jedno, na jaké technologii poběží. Dnes jde o to, že pro využití této technologie většinou lidé musejí sedět před obrazovkou se sluchátky na hlavě. To nabízet nechceme. VoIP nastoupí, až se nebude prodávat mluvení do obrazovky, ale klasický telefon, na který jsou lidé zvyklí.

* LN Za pár dní či týdnů oslavíte stotisícího zákazníka své televize po pevné lince. Čím budete lákat další?

Přibudou kanály v různých žánrech, od sportu přes dokumenty až po dětské kanály. Chceme také hodně stavět na nabídce zápasů z extraligy ledního hokeje, se kterou jsme sponzorsky spojeni. Byli jsme s nimi hodně spokojeni i přes rozpačitý začátek.

* LN Mluvíte také dlouho o set-top-boxu, který bude schopen nahrávání. Váš kolega mi ho sliboval už na podzim loňského roku, ale kde nic, tu nic...

Máme ho tu a testujeme. Jde ale o to, že cena tohoto zařízení je výrazně vyšší, než u běžně dostupných DVD rekordérů. Lámeme si tak hlavu, jak to udělat, aby nabídka byla atraktivní a nešlo jenom o plácnutí do vody bez skutečné hodnoty pro uživatele.

* LN Testovali jste vysoké rozlišení, budete nabízet „ostrý“ provoz?

V příštím roce chceme mít plnoformátový balíček programů dostupných ve vysokém rozlišení. Je jasné, že když jsou nyní skoro všechny prodávané televizní přístroje schopné zobrazit signál ve vysokém rozlišení, tak na to musíme reagovat. Nebude to možné nabídnout z technologických důvodů ve všech lokalitách, kde nyní nabízíme O2TV, ale to se změní s nástupem optického připojení.

* LN Jak bude tento nástup vypadat?

Optika je pro nás strategická záležitost. Ve Španělsku to rozjeli před dvěma lety nejen u nových bytů, ale nahrazují „měď“ novou technologií. My také začali s novými developerskými projekty, příští rok přijde na řadu i překryv technologií. Začneme s lokalitami, kde máme problémy lidem doručit televizní signál či nabídnout ADSL připojení ve vyšších rychlostech.

Autor: