Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Pauza mistra břitké anekdoty

Česko

Král amerických televizních komiků Jay Leno končí ve své show, suverénně nejsledovanější

Masitá, vysunutá brada, černá skvrnka vlasů na jinak šedivé hlavě, malé zapadlé oči. Především potom vodopád vtipů.

Televizní komik Jay Leno, král mezi americkými televizními baviči, opouští po sedmnácti letech The Tonight Show. A může být spokojený, až do posledního dílu byla jeho show suverénně nejsledovanější. Když v roce 1992 usedal do křesla za stolkem vedle pohovky pro hosty po Johnnym Carsonovi, nejvíce Američanů si zapínalo právě tento program. Lenův nástupce a jeho poslední host Conan O’Brien neskrýval proto trochu nervozity: „Lidé mi říkají, Leno ti nasadil vysokou laťku.“ O’Brien ví, o čem mluví, když nedávno tento někdejší autor některých dialogů kultovního seriálu Simpsonovi slavil šestnáct let coby televizní komik moderátor, dostal od jednoho ze svých přátel dort s blahopřáním následujícího vyznění: „Vše nejlepší k tvému sedmému výročí.“ Když mu Conan připomněl, že už točí šestnáctou sezonu, přítel odvětil: „Já vím, ale vtipnej jsi byl až posledních sedm let.“

I Jay Leno si musel získávat publikum, brzy ale Američany přitáhly jeho dnes snad již legendární monology. Leno dokázal každý večer (jeho show byla na programu od pondělí do pátku) prvních třináct minut sypat z rukávu jeden fór za druhým. Show tak vždy otevřel zhruba třiceti až čtyřiceti anekdotami. Brzy jeho pořad lákal hudební hvězdy či slavné herce a herečky. Ti se často vraceli, například Mel Gibson, rovněž jeden z posledních hostů show, se u Jay Lena objevil padesátkrát. Můj odkaz? Děti ze štábu Na pohovce se za ta léta ale také vystřídaly snad všechny politické špičky země včetně prezidenta Baracka Obamy. Když se s ním po rozhovoru Leno loučil, řekl: „Pane prezidente, díky, byla to jedna z největších nocí mého života.“ Leno vypadal až dojatě, tento podsaditý, šarmantní komik si přitom jinak vždy zachovával odstup, stranil se sentimentu.

Jeho pohotová mysl dokázala rychle vymyslet dvojsmyslnou břitkou anekdotu. Jeho síla rovněž spočívala v umění vtip přesně načasovat. Terčem byli vedle hollywoodských hvězd především právě politici. Mnozí přišli i navzdory tomu, že si z nich Leno neustále utahoval. Takovým případem byl současný guvernér státu Kalifornie a někdejší filmová hvězda Arnold Schwarzenegger. Ten do pohovky usedl při jedné z posledních Lenových show. Musel přitom sledovat, jak si komik nepřestává dělat legraci z jeho akcentu a „tuhosti“ rysů, které často připomínaly postavu Terminátora. Leno například při jednom ze svých monologů řekl, že guvernér chce legalizovat marihuanu. Použil přitom spojení slov „bring in“, což pronášeno skrze sepnuté obličejové svaly vyznělo jako „breathe in“, tedy, volně přeloženo, výraz přijít s něčím se změnil na vdechnout něco... Schwarzenegger ale Lenovi řekl, že se skvěle bavil. Bývalá profesorka Harvardu Carole Kingová, která si Lenovu show kdysi nahrávala (dělala to řada Američanů), přitom přichází se zajímavým postřehem. „Přijmout legraci na vlastní účet je jeden ze způsobů, jak být v této zemi zvolen. Američané rádi vidí, že si politik ze sebe dokáže udělat legraci,“ říká Kingová a dodává: „Nebo jinak řečeno, politik, který si ze sebe neumí dělat legraci, není lidem sympatický.“

A politici si během let u Lena ze sebe legraci opravdu dělat uměli. Například George W. Bush byl v jednom dílu (dohromady jich bylo 3775) v zákulisí „chycen“, jak ho jeden z moderátorů televizní stanice Fox (konzervativní republikánům nakloněná televize) učí jména předních světových politiků. Jay Leno si z Bushe rád střílel. Při poslední show řekl: „Děkuji prezidentům Bushovi a Clintonovi, byli dobrým materiálem pro naši show.“

Amerika byla na Lenovu závěrečnou show zvědavá. Leno zahájil, jak jinak, několika fóry. „Když jsem před sedmnácti lety začínal, moje vlasy byly černé a prezident byl bílý,“ řekl například. Nakonec se rozloučil opravdu překvapivě, žádná superstar nebo snad dokonce setkání hereckých, hudebních a politických hvězd. „Můj odkaz jsou děti, které se během naší show za ta léta narodily lidem z našeho štábu... Je jich přesně šedesát osm,“ zvolal Leno a odešel, jak dříve řekl, do opuštěných míst, kde ho nikdo nenajde. Nebyl by to komik Lenova kalibru, aby i tato jeho hláška neskrývala vtip.

Oním zapomenutým, opuštěným místem se totiž ukázal být prime time na stanici NBC. Zde má mít devětapadesátiletý Leno svůj nový pořad od září tohoto roku. Komik narazil na fakt, že NBC v tomto čase, přesně po desáté večer, ztratila během let výraznou část publika. Leno tyto diváky určitě přivede zpátky.

O autorovi| Eduard Freisler, dopisovatel LN ve Spojených státech

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!