1. srpna 2012 13:53, aktualizováno  18:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pavel Bém zdolal K2, druhou nejvyšší horu světa

Pražský primátor Pavel Bém (ODS) na vrcholu Mount Everestu, nejvyšší hory světa, který z nepálské strany zdolal 18. května | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pražský primátor Pavel Bém (ODS) na vrcholu Mount Everestu, nejvyšší hory světa, který z nepálské strany zdolal 18. května | foto: ČTK

PRAHA Poslanec Pavel Bém ve středu pokořil druhou nejvyšší horu světa. Po jedenácté hodině dopolední místního času dosáhl vrcholu K2.

Společně s horolezcem Peterem Hámorem vyšli přesně o půlnoci, během cesty nepoužili kyslíkové přístroje, uvádí Hámorova webová stránka.

K2, na kterou pražský exprimátor vystoupal v rámci expedice Himalaya adventure MMXII., patří k horolezecky nejnáročnějším výzvám. Bémovu expedici do Pákistánu, kde se osmitisícový vrchol nachází, potvrdil Lidovkám.cz i poslancův asistent Adam Šimčík.

Deník výpravy Himalaya adventure MMXII.

Dnes o 11.15 miestneho času Peter Hámor a Pavel Bém dosiahli vrchol K2 (8 611 m) bez použitia kyslíka. Zo štvrtého tábora (7 755 m) vyšli presne o polnoci, na vrchole sa nejakú chvíľku zdržali a momentálne sa nachádzajú späť v C4. Po oddychu sa dajú na zostup do základného tábora. Držíme palce aj počas zostupu…

Momentálně jsou Bém s Hámorem zpět ve čtvrtém táboře. Po odpočinku se vydají na sestup do základního tábora. Ten výprava rozbila už na začátku července ve výšce necelých 5 000 metrů nad mořem.

K2 není první horou, kterou exprimátor zdolal. Horolezectví patří mezi jeho záliby. V roce 2007 vystoupil na vrchol Mount Everestu. V úřadu primátora si vzal tehdy dvouměsíční volno, snesla se na něj kvůli tomu kritika. Absenci mu vytkl i prezident Václav Klaus.

Letos byl ve sněmovně naposledy 22. června, na další schůze už posílal omluvu z osobních důvodů. Chyběl tak mimojiné na červencovém jednání o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Nečase.

V poslední době zaznívalo Bémovo jméno nejčastěji v souvislosti s odposlechy hovorů mezi ním a pražským kmotrem Romanem Janouškem. Kvůli svým vztahům s lobbistou už také není Bém členem poslaneckého klubu ODS.

Pražský exprimátor uzavřel také smlouvu na předražený projekt Opencard. Karta už stála kolem miliardy korun a její další osud je stále nejistý. Je také spojován s několika dalšími pochybnými projekty, v čele s tunelem Blanka.

zizMarkéta Žižková

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!