Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Čechovi z Donbasu odvolání nepomohlo. Soud ocenil jeho působení na straně separatistů 20 roky vězení

Pavel Botka alias Kavkaz: Kam přišla Amerika, mrtvo. Já musím být za Rusko, i kdybych nechtěl. foto: Adam Hájek, iDNES.cz

Odvolací soud potvrdil dvacetileté vězení jednačtyřicetiletému Pavlu Botkovi, který se v jednotkách separatistů zapojil do bojů na východě Ukrajiny. Zamítl jeho odvolání a uznal ho vinným z teroristického útoku a účasti na teroristické skupině. Muž je souzen jako uprchlý.
  11:58

„Není žádných pochyb, že by obžalovaný nebyl na východní Ukrajině a že by se do bojů nezapojil,“ prohlásil předseda odvolacího senátu pražského vrchního soudu Miroslav Pavrovský.

Odmítl tak tvrzení Botkova právníka, podle kterého nebyl proti jeho klientovi žádný přímý důkaz, pouze příspěvky na Facebooku a v médiích. Soud se podle Pavrovského opíral například i o zprávu generálního prokurátora Ukrajiny či výpovědi svědků.

Dvacetileté vězení uložené Botkovi nepovažuje soudce za nepřiměřeně přísný trest.

„Byť se jedná o velmi vysoký trest, je na samé spodní hranici trestní sazby,“ uvedl předseda senátu. Muž měl podle Pavrovského sklony k porušování zákona již v minulosti. Při rozhodování vzal soud v úvahu také to, že Botka bojuje v řadách separatistů dlouhou dobu a jeho „zarputilost“.

Botka podle obžaloby v roce 2015 odjel přes Rusko na Ukrajinu, aby se tam zapojil do konfliktu na straně separatistů. Na území východoukrajinské separatistické Doněcké lidové republiky se podle obžaloby nechal vyzbrojit a zařadil se do jejích jednotek. Budoval zákopy, hlídkoval i bojoval proti vládním ukrajinským jednotkám.

Muž působil ve vojenské struktuře separatistů na různých pozicích. V srpnu 2019 při konání pravidelné ozbrojené hlídky v jižní části fronty směrem na Mariupol šlápl na protipěchotní minu. Přišel kvůli tomu o nohu.

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat