Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

PAVEL ČERNÝ

Česko

„Země vsákla miliony litrů vína“

Dozvuky zemětřesení v Chile - Škody hlásí hlavně vinaři. Rabování má předejít zákaz vycházení

Zemětřesení v Chile zastavilo těžbu mědi, zničilo řadu vinařství a dopad nejspíš bude mít i na turismus

SANTIAGO DE CHILE / PRAHA „Po tom, co všechno se dělo na Haiti, je člověk vděčný za to, že žije v daleko rozvinutější zemi,“ citoval americký novinář Jon Lee Anderson na svém internetovém blogu jednoho ze svých chilských přátel. Narážel na fakt, že se v Chile po sobotním zemětřesení nezastavil život, přestože šlo o stokrát silnější otřesy, které navíc trvaly jednou tak dlouho co nedávné zemětřesení na Haiti. Nejde jen o to, že je na tom Chile nesrovnatelně lépe než Haiti, koneckonců zemětřesení napáchalo také na jeho území dost velké škody. Jde i o to, poznamenal Anderson, jak na katastrofu zareagovala vláda.

Prezidentka Michelle Bacheletová uspořádala sotva pár hodin po skončení zemětřesení (tudíž brzy ráno tamního času) tiskovou konferenci, jejímž účelem bylo nejen vyjádřit solidaritu těm, kteří přišli o své blízké nebo o střechu nad hlavou, ale hlavně ujistit všechny, že je vláda připravena jednat a pomoct jim. Něčeho takového nebyl schopen ani bývalý americký prezident George W. Bush po řádění hurikánu Katrina, natož haitský prezident René Préval. Vystoupení dosluhující prezidentky Bacheletové mělo ještě jeden, neméně důležitý podtext - vyslalo signál investorům, že je země schopna rychle se z následků katastrofy oklepat, a že tudíž nemají důvod panikařit a stahovat své peníze.

Chile je především největším exportérem mědi a sobotní zemětřesení zasáhlo i doly, hlavně výpadkem elektřiny. Přestože se v řadě dolů začalo prakticky do čtyřiadvaceti hodin znovu pracovat (byť ještě nejely naplno), stačilo to ovlivnit ceny mědi na světových burzách, přesněji na Londýnské burze kovů (LME). Obavy z přerušení dodávek vedly k nárůstu cen mědi o téměř šest procent.

Během včerejška pak obnovily provoz i zbylé nejvýznamnější měděné doly v zemi. Jejich majitelé shodně tvrdili, že je zemětřesení nezasáhlo přímo a že práce v nich se zastavila hlavně vinou výpadků elektřiny. Totéž platilo i o přístavech. Největší chilský přístav (kdysi největší v celé Jižní Americe) ve Valparaísu západně od chilské metropole Santiaga začal znovu odbavovat lodě už během neděle, další, hlavně pak San Antonio, z něhož vyplouvá nejvíc lodí s nákladem mědi, obnovily provoz v průběhu včerejška.

Dalším stále významnějším zdrojem příjmů pro Chile je víno. A vinaři hlásili asi největší škody, hlavně z regionu Maule, v jehož těsném sousedství bylo epicentrum zemětřesení. „Ve vzduchu je cítit víno. Když projíždíte kolem zničených vinic, míjíte zhroucené lisovny se zničenými tanky na víno a spoustou rozbitých lahví,“ líčil situaci v oblasti Maule vinař Sven Bruchfeld. Jeho slova citoval redaktor prestižního časopisu Wine Spectator James Molesworth a dodal k tomu rezignovaný citát dalšího svého zdroje z oblasti Maule: „Pohroma. Miliony litrů vína vsákla země.“ Zkázu hlásila i vinařství v regionu Colchagua, kde se zvlášť v poslední době hodně investovalo.

Třetím, ne nepodstatným zdrojem příjmů pro dnešní Chile, který by mohlo ohrozit zemětřesení, je turistický ruch. Zemětřesení sice udeřilo v závěru sezony, a navíc v oblasti, která nepatří k nejpopulárnějším (většina turistů míří buď na jih země do Patagonie, nebo naopak na sever do pouště Atacama). Nicméně, po téměř dvou dekádách relativního klidu bude Chile v představách hlavně amerických turistů znovu nějakou dobu vzbuzovat obavy coby země, kterou pronásledují živelní pohromy (vedle zemětřesení jsou to ještě výbuchy sopek).

Chile se z následků víkendové pohromy nepochybně rychle sebere. Ekonomika, nastartovaná během 90. let, už nestojí jen na vývozu surovin. A v zemi se navíc k moci dostává po dlouhých letech pravice, zosobněná prezidentem Sebastiánem Piňerou, který se úřadu ujme už 11. března. Jméno vystudovaného ekonoma je zmiňováno v souvislosti s bývalým diktátorem Augustem Pinochetem jakožto zatím posledním pravicovým šéfem země. S ním má ale Piňera společnou snad jen averzi vůči pokusům zavést v zemi socialismus.

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...