Pavel přijde na schůzi poslanců k obraně, kterou vyvolalo opoziční ANO

  15:59aktualizováno  16:48
Do sporu mezi vládou a opozicí o výdaje na bezpečnost a zajištění obrany České republiky se rozhodl vstoupit prezident Petr Pavel. Přijde ve středu odpoledne do Sněmovny na mimořádnou schůzi, kterou vyvolalo opoziční hnutí ANO na téma koncepce armády do roku 2035. Na webu o tom informoval odbor komunikace Hradu.
Prezident Petr Pavel vystoupil na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost...

Prezident Petr Pavel vystoupil na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost konané v Míčovně Pražského hradu. (18. března 2025) | foto:  Petr Topič, MAFRA

Za normálních okolností pokusy parlamentní opozice o mimořádné schůze Sněmovny koalice odmítá. Tentokrát to ale bude jinak.

Budu chtít, aby se schůze uskutečnila, řekl šéf poslanců ODS

„Určitě se chceme bavit o bavit o bezpečnostních otázkách. Budu chtít, aby se schůze uskutečnila,“ řekl iDNES.cz šéf poslanců nejsilnější vládní strany ODS Marek Benda. Koalice se podle něj ještě v úterý poradí o přesném postupu.

Platí ale, že prezident Pavel, který kvůli schůzi zkrátí návštěvu Plzeňského kraje, nemá automaticky zajištěno, že bude ve Sněmovně mluvit první.

„Vystoupím po prezidentovi, abych mohl reagovat na jeho vystoupení,“ uvedl předseda SPD Tomio Okamura. Lídr ANO Andrej Babiš na otázku, jak postup ANO odpoví Pavlova přítomnost, neodpověděl.

„Chceme věcnou, nezkreslenou a veřejnou diskusi o obranyschopnosti ČR,“ uvedla minulý týden předsedkyně klubu ANO Alena Schillerová.

Předseda ANO Andrej Babiš se stejně jako lídr SPD Tomio Okamura odmítl zúčastnit schůzky k obraně a bezpečnosti, na kterou pozval předsedy sněmovních stran premiér a šéf ODS Petr Fiala.

Lídři zbylých pěti parlamentních stran se podle Fialy shodli, že je třeba posilovat evropský pilíř NATO. Nadále ale stojí o spolupráci s USA.

Podle Babiše byla účast hnutí na schůzce formální a zbytečná. V otevřeném dopise premiérovi zdůvodnil postoj ANO tím, že vláda už všechna zásadní rozhodnutí učinila. K obraně a bezpečnosti chce veřejnou debatu ve Sněmovně. Babiš označil schůzku za zahájení Fialovy volební kampaně.

„SPD má konzistentní stanovisko. Nepodporujeme návrh Fialovy vlády na zvýšení výdajů na zbrojení na dluh ze současných 160 miliard korun ročně na 300 miliard ročně, protože vláda není schopná utratit ani stávající peníze, chybí koncepce a strategie a navíc v současné době je podle názoru SPD potřeba v prvé řadě řešit drahé ceny energií, bydlení a potravin,“ zopakoval v pondělí Tomio Okamura.

Vláda řekla, jak chce zvyšovat výdaje na obranu. Rusko se nezastaví, máme 4 až 6 let, říká Fiala

Premiér Fiala schůzku svolal až poté, co vláda rozhodla o postupném navýšení výdajů na obranu. Od příštího roku půjde na obranu každoročně o 0,2 procenta hrubého domácího produktu více. „V roce 2026 to budou 2,2 procenta HDP, v roce 2030 už tři procenta,“ řekl Fiala. Vláda tím reaguje na zhoršující se mezinárodněpolitickou situaci.

„Rusko se nezastaví, máme čtyři až šest let,“ prohlásil pak premiér Fiala na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost v Míčovně Pražského hradu. Chtěl tím dát najevo, kolik času mají Česko a další země, které dříve patřily do sovětské sféry vlivu, aby se připravily na možnou ruskou agresi po konci války, kterou ruský diktátor Vladimir Putin rozpoutal proti Ukrajině.

Pavel na konferenci řekl, že zájmem České republiky podle něj je, aby nová bezpečnostní struktura vznikala společně se Spojenými státy americkými, a když to nebude možné, adekvátně na to reagovat. Je rád, že je Česká republika součástí „koalice ochotných“ pomáhajících Ruskem napadené Ukrajině. Řekl, že Evropa má na to, aby se postavila na nohy a chovala se jako dospělý.