Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavel Kosatík portrétuje padesát českých demokratů

Česko

Nová kniha Pavla Kosatíka vznikla z historického seriálu, který vycházel v roce 2004 v časopisu Týden.

Na první pohled vypadá nová kniha Pavla Kosatíka Čeští demokraté s podtitulem „50 nejvýznamnějších osobností veřejného života“ jako typická výpravná publikace na vánoční knižní trh. Zdání ovšem klame: text není doprovodem k ilustracím a bez obrázků by se jistojistě obešel.

Každý výběr padesáti „nejvýznamnějších“ osob je subjektivní a diskutabilní. Vždy se můžeme ptát, proč byl někdo opomenut (třeba Josef Kaizl) nebo někdo jiný zařazen (Zdeněk Nejedlý). Kosatíkův výběr je vyvážený a opatrný: Máme tu jen tři žijící osoby (Vaculíka, Havla, Klause), snad dvě pětiny osob patří do devatenáctého století. Ženy a komunisté Osobně vidím dva hlavní problémy Kosatíkova výběru: genderovou nevyváženost a zařazení reformních komunistů. Opravdu je jedinou významnou českou demokratkou posledních dvou století Milada Horáková? Ještě spornější je kromě zařazení Zdeňka Nejedlého, prezentovaného jako „padlý anděl“ demokracie, výběr reformních komunistů, Kriegela, Smrkovského a Dubčeka (poslednímu se spolu se Štefánikem a Hodžou dostalo cti reprezentovat „politiky slovenského původu, kteří se zapsali do dějin společného státu“.) Ani jeden z nich toho pro demokracii příliš neudělal, všichni se naopak podíleli na jejím zničení. Místo nich měl být zařazen některý exilový politik či publicista.

Další problém výběru je také to, že trochu podporuje stereotypní vidění minulosti. Kosatík se soustředí na „celebrity“, kdo není všeobecně známý, ten tu prostě není.

Odhlédneme-li ale od problému selekce, jsou Kosatíkovy portréty mistrovské. Vystihnout osobnost, kterou všichni znají, na několika stranách textu tak, aby nešlo o trivialitu, je velké umění a Kosatík v něm u nás nemá konkurenta. Vytčený cíl - nestavět pomníky, ale ukázat české hrdiny v jejich rozporuplnosti - kniha naplňuje, i když mnohé osobnosti by si možná zasloužily přece jenom přísnějšího životopisce.

Kosatíkovo tempo Pavel Kosatík vydal v posledních dvou letech šest knih, tři původní a tři reedice úspěšných titulů. A na příští rok jsou ohlášeny jeho dvojdílné dějiny české moderní kultury. Je otázka, zda čtenáři Kosatíkovo tempo mohou vůbec vydržet.

Pavel Kosatík: Čeští demokraté

50 nejvýznamnějších osobností veřejného života Mladá fronta 2010, 344 stran

Autor: