Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pavel Kosatík: Se sněním je to momentálně slabé

Česko

Pocit sounáležitosti a identity, který potřebujeme, nesouvisí s národem, říká Pavel Kosatík, autor Českého snění.

* LN Jak vás napadlo zabývat se českým sněním?

Čím dál radši čtu nekorektní autory, kterým nevadí, když se při psaní odkopou. A to včetně autorů s hraniční psychikou, „mašíblů“, jak jim říkal Vladimír Borecký. Jednu dobu jsem si jejich praštěné brožurky půjčoval z knihovny tempem až dvaceti knih týdně. A výpisky se mi tenkrát samy seřadily do nejstarší kapitoly, Snu o pravlasti: vychází z textů lidí přesvědčených, že Slované a Češi zvlášť jsou nejstarším plemenem na světě. Ještě zajímavější to ale začalo být, když jsem si uvědomil, že podobné nekorektní ústřely se občas projevují v myšlení i těch nejvznešenějších představitelů národa. Rozhodl jsem se tedy použít stejnou optiku vůči „mašíblům“ i „masarykům“.

* LN Sníme nějaké sny i dnes?

V knížce nejsou zachycené sny všeho druhu, ale spíš ty velikášské až megalomanské, s konfrontačním podtextem, de facto předsudky. Takové se v době, kdy vznikaly národní státy, tvořily v celé Evropě. Ne že by dnes předsudky nebyly, v 90. letech jsme snili o tom, že to druhým nandáme klausovským premiantstvím. Ale veřejným tématem číslo jedna je dnes v celém tzv. civilizovaném světě to, jak co nejvíc konzumovat a nedělat pokud možno nic jiného. Se sněním je to tedy momentálně slabé, což je ale zase, jako vždy, jen dočasný stav.

* LNA není právě to, že chceme jen konzumovat, tím megalomanským snem?

Asi ano, ale rozdíl proti snům, o kterých jsem psal, je v pojetí národního a společenského „my“. Za těmi sto let starými sny, byť trapnými, jsem to „my“ vždycky cítil, kdežto při tom dnešním nakupování jsme každý existenciálně sám, jak trosečník. Je to dnes o řád níž.

* LN Co tedy dnes utváří naši národní identitu?

Národní identitu by měl utvářet hlavně společně sdílený pocit odpovědnosti za prostor, kulturu, minulost a budoucnost. To dnes ale nefunguje, naši identitu v současnosti neutváří myslím nic.

* LN To zní jako kolektivní nihilismus. Jsme opravdu bez identity?

Ptáte se na identitu národa, ale my máme dlouhodobý problém spíš s tou druhou důležitou identitou, občanskou. Nechci se nikoho dotknout, ale je v podstatě jedno, kdo dnes u nás je nebo není Čech a co si pod tím představuje. Jde o to, abychom si mohli mnohem víc věřit a nemuseli o sobě pořád preventivně pochybovat, což má vždycky blízko k nenávisti. Zde se dlouhodobě a fatálně nedostává takových schopností, jako třeba umět říct druhému, kterému se něco povedlo: „Snesu a uznávám, že jseš dobrej.“ Je to na pohled pitomost, ale pro toho, kdo to říká, je to obrovská věc, která ho staví o řád výš nad vašnostu, co mlčí jako pařez. Kdyby jenom tahle pododrůda velkorysosti na chvilku fungovala, celý náš veřejný prostor, všechny debaty by vypadaly jinak.

***

Pro knihu hlasovali Ivan Adamovič, Alexander Balogh, Miroslav Drozd, Patrik Ouředník, Antonín Přidal, Zdena Salivarová, Mariusz Szczygieł, Erik Tabery, Marie Vaculíková, Ludvík Vaculík a Marie Zábranová. Petr Zídek ji recenzoval v Orientaci 20. srpna 2010.

4. MÍSTO

České snění Pavel Kosatík Vydalo nakladatelství Torst, Praha 2010. 398 stran.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou
Pro všechny šťastné andílky: Nenechte si ujít testování s Havlíkovou apotékou

Trápí vaše miminko opruzeniny, odřeniny od plenek, zarudlá místa, ekzémy a suchá pokožka po koupeli? Otestujte s námi zdarma léčivou mast od...