Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Starosta Řeporyjí Novotný s Ovčáčkem navštívili Hostomel. Chystají Český dům

Česko

  10:08
Bývalý hradní mluvčí Jiří Ovčáček a starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný se společně vydali na návštěvu ukrajinského Hostomelu. Ve městě s letištěm, které bylo jedním z prvních cílů ruské invaze na Ukrajinu, chtějí otevřít Český dům. Novotný Hostomelu daroval českou vlajku.

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný a bývalý mluvčí Miloše Zemana Jiří Ovčáček navštívili Hostomel. (26. května 2023) foto: Twitter: Pavel Novotný

„Českou republiku mají na Ukrajině upřímně rádi. Pomoc a podpora, kterou poskytuje válkou sužované zemi, má skutečně velkou odezvu,“ uvádí Ovčáček na serveru Život v Česku, kde nyní působí jako redaktor. Právě díky své profesi se na Ukrajinu vydal, a to společně s řeporyjským starostou Pavlem Novotným, se kterým spolupracoval už dříve.

Pražské Řeporyje v březnu tohoto roku uzavřely partnerství s ukrajinským Hostomelem, jenž v pátek oba muži navštívili. Tehdy při jednání s delegací z Ukrajiny, jejíž součástí byla podle Novotného i Ovčáčkova žena, starostovi s překladem pomáhal bývalý prezidentův mluvčí. Během domluvy oba obdrželi pozvánku do Hostomelu, který leží na předměstí ukrajinského hlavního města Kyjeva.

„Rádi bychom u nás otevřeli Český dům,“ informoval muže na Ukrajině generál a šéf vojenské správy Hostomelu Serhyi Borysyuk. Ten má být podle Ovčáčka ukrajinským „výrazem vděku“ České republice.

Novotný zase městu daroval českou vlajku a vlajku Řeporyjí. Navrch přidal čtyři neprůstřelné vesty a přislíbil, že v Česku zorganizuje pobyt hostomelských dětí, které válka traumatizovala.

8. března 2023

Jednání byl přítomen i zástupce českého velvyslanectví, který místním přislíbil součinnost při realizaci projektu Českého domu. Jedním z průvodců české výpravy byl také Ruslan z pluku Azov, který ve válce s Ruskem utrpěl těžká zranění a přišel o oko. V bojích střílel z českých zbraní.

Hostomelské letiště kousek nad Kyjevem bylo bodem zlomu ruské „speciální vojenské operace“. Zde se z bleskové operace ruských vojsk stala válka trvající už déle než rok. Během prvního dne války Rusové na Hostomel cílili s vidinou obsazení letiště. To mělo Rusům sloužit jako předmostí pro rychlý přísun jednotek a techniky k dobytí Kyjeva.

Boje trvaly dlouhých deset dnů, po nichž s příjezdem mohutných ruských tankových kolon Hostomel padl. Cesta do Kyjeva už však byla zavřená. Rusové během bojů na letišti zničili také největší letadlo světa Antonov An-225, známé jako Mrija.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!