Čtvrtek 19. září 2024, svátek má Zita
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Příliš děti sledujeme a ony se hroutí. Pod sebemenším tlakem se ocitnou v depresi, tvrdí mentální kouč


Pavel Vosoba, kouč a mentor v oblasti psychologie. Je ambasadorem pokrokového programu pro generaci „sněhových vloček“ Calm2be. Je také spolumajitelem největší české poradenské společnosti M.C.TRITON a autorem několika knih o seberozvoji. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Premium Rozhovor
Jsou přecitlivělí a křehcí. Z každého selhání se sesypou. Podle kouče Pavla Vosoby za to ale mohou jejich rodiče. Generaci dnešních teenagerů totiž vychovávají příliš úzkostlivě. Zbytečně kolem nich také vytvářejí auru problému. „Nechejme je, ať si najdou vlastní cestu a splní své vlastní sny,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz mentor v oblasti psychologie.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Lidovky.cz: O čem vůbec dnešní mladí sní?
O volnosti. Dnešní svět je tak sešněrovaný pravidly a zaměřený na výkon, že jim to až vadí. Brání se té všudypřítomné kontrole a organizaci. Chtějí si žít hlavně po svém. Jenomže se jim to nedaří. Cítí se příliš okleštění – a to nejenom všudypřítomnými regulemi, ale také neustálým dohledem rodičů a očekáváním svého okolí. Oni jsou vlastně pod neustálým drobnohledem. Každý jejich krok sledují kamarádi i spousta dalších lidí na sociálních sítích. Je to pro ně vyčerpávající a náročné. Při sebemenším klopýtnutí pak mají pocit, že selhali.

Lidovky.cz: Proto upadají do depresí a úzkostí? Podle Národního ústavu duševního zdraví už má psychické problémy dokonce jedno dítě ze sedmi. Narůstá i počet pokusů o sebevraždu.
Ano, to bude určitě jedna z příčin. Mladí lidé mají mnohem méně energie, protože se na ně pořád něco valí. Mají pocit, že musejí být neustále ve střehu. Kromě toho jsou i mnohem citlivější. To je zase dáno tím, že jakmile na nich vidíme sebemenší náznak problému, hned je ženeme k odborníkovi. Skoro všichni dnes mají nějakou diagnózu – jeden je dysgrafik, další dyslektik, někdo má zase hyperaktivitu. Pořád kolem nich vytváříme auru problému. Dítě je z toho pak zmatené. Je taky přesvědčené, že opravdu nějaký problém má. Řada dětí by si ho přitom za jiných okolností přirozeně vyřešila.

PAVEL VOSOBA

  • Kouč a mentor v oblasti psychologie.
  • Je ambasadorem pokrokového programu pro generaci „sněhových vloček“ Calm2be. Jde o velmi specifický trénink, který využívá seberozvojových technik.
  • Je také spolumajitelem největší české poradenské společnosti M.C.TRITON a autorem několika knih o seberozvoji.

Lidovky.cz: Za přecitlivělost „sněhových vloček“ tedy může hyperprotektivní výchova jejich rodičů...

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Rozdáváme doplněk stravy pro maminky ZDARMA
Rozdáváme doplněk stravy pro maminky ZDARMA

Správná výživa v těhotenství a v průběhu kojení může ovlivnit vývoj vašeho miminka. Zapojte se proto do našeho velkého testování a vyzkoušejte...