Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peake: Chtěli mě zostudit. Kauza jako 'miliony v krabici' to ale není

Poslanykně Karolína Peake | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanykně Karolína Peake | foto: ČTK

PRAHA Pokud jsem se dopustila přestupku, pokutu zaplatím, říká vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (LIDEM). Podle ní však šlo především o její zostuzení. Přestože stále není přesvědčena, že udělala v majetkovém přiznání chybu, chystá se dokument doplnit.

Lidovky.cz  Chystáte se své majetkové přiznání za rok 2010 - v reakci na zveřejněné informace -, doplnit?
Ano, budu to doplňovat. Ať už to chyba byla nebo ne, radši to doplním. Přeci jenom je to větší jistota. Mě sice účetní ujišťovala, že vzhledem k tomu, že zisk by realizovaný v roce 2009 - akorát potom splácený a zajištěný zástavní smlouvou - tak že jsem to tam uvádět nemusela, ale je zbytečné se o to handrkovat. Všechno to byly peníze, které šly z účtu na účet. Nešly v žádných igelitkách, v žádných krabicích, jsou řádně zdaněny - jak daní z převodu nemovitosti, tak daní z příjmu.

K případu:

Karolína Peake s manželem prodali v roce 2009 rekonstruovanou vilu v Praze-Troji. Nový majitel jim peníze poslal v 11 splátkách, přičemž část peněz přišla na účty až v druhé polovině roku 2010, když už Peake zastávala funkci poslankyně. Jak upozornil server Česká pozice, zhruba 18 milionů korun však Peake neuvedla v majetkovém přiznání za rok 2010.

Vicepremiérka se brání tím, že smlouvu o prodeji podepsali už v roce 2009. Podle ní proto peníze došlé na účty v roce následujícím zveřejňovat nemusela.

Lidovky.cz  Znamená to, že připouštíte chybu? Že jste měla ty peníze v majetkovém přiznání uvést?
To víte, že bych byla radši, kdybych těch informací dala víc než méně. Kdyby tehdy ten kupující býval zaplatil celou cenu najednou, tak vůbec tuto věc neřeším. Tím, že jsme mu vyšli vstříc, tak ty splátky částečně spadly do doby, když už jsem vykonávala svůj mandát.

Lidovky.cz  Myslíte si, že se tato věc dostala na veřejnost v rámci politického boje? Že to na vás někdo, lidově řečeno, napráskal?
Nechci spekulovat, že se jednalo o nějaké udání. Samozřejmě si to můžu myslet. Možná měl někdo radost, že už na mě konečně něco našel. Ale nemyslím si, že to je něco na úrovni skandálu, který měli a mají někteří kolegové - jako miliony v krabici a podobně.

Lidovky.cz  Neinformoval vás už někdo o tom, že vše hodlá předat k přestupkovému řízení pro porušení zákona o střetu zájmů?
Jako přestupek je to promlčené. Ale není to něco, čeho bych se chtěla dovolávat - ono promlčení. Samozřejmě, že pokud by si mě zavolala přestupková komise na obecní úřad, tak se k ní dostavím. Ale myslím, že šlo hlavně o to veřejné zostuzení.

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...