Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peake: Chtěli mě zostudit. Kauza jako 'miliony v krabici' to ale není

Česko

  17:15
PRAHA - Pokud jsem se dopustila přestupku, pokutu zaplatím, říká vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (LIDEM). Podle ní však šlo především o její zostuzení. Přestože stále není přesvědčena, že udělala v majetkovém přiznání chybu, chystá se dokument doplnit.

Poslanykně Karolína Peake foto: ČTK

Lidovky.cz  Chystáte se své majetkové přiznání za rok 2010 - v reakci na zveřejněné informace -, doplnit?
Ano, budu to doplňovat. Ať už to chyba byla nebo ne, radši to doplním. Přeci jenom je to větší jistota. Mě sice účetní ujišťovala, že vzhledem k tomu, že zisk by realizovaný v roce 2009 - akorát potom splácený a zajištěný zástavní smlouvou - tak že jsem to tam uvádět nemusela, ale je zbytečné se o to handrkovat. Všechno to byly peníze, které šly z účtu na účet. Nešly v žádných igelitkách, v žádných krabicích, jsou řádně zdaněny - jak daní z převodu nemovitosti, tak daní z příjmu.

K případu:

Karolína Peake s manželem prodali v roce 2009 rekonstruovanou vilu v Praze-Troji. Nový majitel jim peníze poslal v 11 splátkách, přičemž část peněz přišla na účty až v druhé polovině roku 2010, když už Peake zastávala funkci poslankyně. Jak upozornil server Česká pozice, zhruba 18 milionů korun však Peake neuvedla v majetkovém přiznání za rok 2010.

Vicepremiérka se brání tím, že smlouvu o prodeji podepsali už v roce 2009. Podle ní proto peníze došlé na účty v roce následujícím zveřejňovat nemusela.

Lidovky.cz  Znamená to, že připouštíte chybu? Že jste měla ty peníze v majetkovém přiznání uvést?
To víte, že bych byla radši, kdybych těch informací dala víc než méně. Kdyby tehdy ten kupující býval zaplatil celou cenu najednou, tak vůbec tuto věc neřeším. Tím, že jsme mu vyšli vstříc, tak ty splátky částečně spadly do doby, když už jsem vykonávala svůj mandát.

Lidovky.cz  Myslíte si, že se tato věc dostala na veřejnost v rámci politického boje? Že to na vás někdo, lidově řečeno, napráskal?
Nechci spekulovat, že se jednalo o nějaké udání. Samozřejmě si to můžu myslet. Možná měl někdo radost, že už na mě konečně něco našel. Ale nemyslím si, že to je něco na úrovni skandálu, který měli a mají někteří kolegové - jako miliony v krabici a podobně.

Lidovky.cz  Neinformoval vás už někdo o tom, že vše hodlá předat k přestupkovému řízení pro porušení zákona o střetu zájmů?
Jako přestupek je to promlčené. Ale není to něco, čeho bych se chtěla dovolávat - ono promlčení. Samozřejmě, že pokud by si mě zavolala přestupková komise na obecní úřad, tak se k ní dostavím. Ale myslím, že šlo hlavně o to veřejné zostuzení.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...