Středa 12. srpna 2020svátek má Klára 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peake: Chtěli mě zostudit. Kauza jako 'miliony v krabici' to ale není

Poslanykně Karolína Peake | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanykně Karolína Peake | foto: ČTK

PRAHA Pokud jsem se dopustila přestupku, pokutu zaplatím, říká vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake (LIDEM). Podle ní však šlo především o její zostuzení. Přestože stále není přesvědčena, že udělala v majetkovém přiznání chybu, chystá se dokument doplnit.

Lidovky.cz  Chystáte se své majetkové přiznání za rok 2010 - v reakci na zveřejněné informace -, doplnit?
Ano, budu to doplňovat. Ať už to chyba byla nebo ne, radši to doplním. Přeci jenom je to větší jistota. Mě sice účetní ujišťovala, že vzhledem k tomu, že zisk by realizovaný v roce 2009 - akorát potom splácený a zajištěný zástavní smlouvou - tak že jsem to tam uvádět nemusela, ale je zbytečné se o to handrkovat. Všechno to byly peníze, které šly z účtu na účet. Nešly v žádných igelitkách, v žádných krabicích, jsou řádně zdaněny - jak daní z převodu nemovitosti, tak daní z příjmu.

K případu:

Karolína Peake s manželem prodali v roce 2009 rekonstruovanou vilu v Praze-Troji. Nový majitel jim peníze poslal v 11 splátkách, přičemž část peněz přišla na účty až v druhé polovině roku 2010, když už Peake zastávala funkci poslankyně. Jak upozornil server Česká pozice, zhruba 18 milionů korun však Peake neuvedla v majetkovém přiznání za rok 2010.

Vicepremiérka se brání tím, že smlouvu o prodeji podepsali už v roce 2009. Podle ní proto peníze došlé na účty v roce následujícím zveřejňovat nemusela.

Lidovky.cz  Znamená to, že připouštíte chybu? Že jste měla ty peníze v majetkovém přiznání uvést?
To víte, že bych byla radši, kdybych těch informací dala víc než méně. Kdyby tehdy ten kupující býval zaplatil celou cenu najednou, tak vůbec tuto věc neřeším. Tím, že jsme mu vyšli vstříc, tak ty splátky částečně spadly do doby, když už jsem vykonávala svůj mandát.

Lidovky.cz  Myslíte si, že se tato věc dostala na veřejnost v rámci politického boje? Že to na vás někdo, lidově řečeno, napráskal?
Nechci spekulovat, že se jednalo o nějaké udání. Samozřejmě si to můžu myslet. Možná měl někdo radost, že už na mě konečně něco našel. Ale nemyslím si, že to je něco na úrovni skandálu, který měli a mají někteří kolegové - jako miliony v krabici a podobně.

Lidovky.cz  Neinformoval vás už někdo o tom, že vše hodlá předat k přestupkovému řízení pro porušení zákona o střetu zájmů?
Jako přestupek je to promlčené. Ale není to něco, čeho bych se chtěla dovolávat - ono promlčení. Samozřejmě, že pokud by si mě zavolala přestupková komise na obecní úřad, tak se k ní dostavím. Ale myslím, že šlo hlavně o to veřejné zostuzení.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...