Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Karolína Peake: Ministr Dobeš by měl skončit

Karolína Peake | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karolína Peake | foto: Michal KrumphanzlČTK

PRAHA Dny ministra Pavla Dobeše ve vládě jsou zřejmě sečteny. Kvůli problémům s registrem automobilů už jej nedrží ani jeho stranická nadřízená - šéfka strany LIDEM Karolína Peake.

"Myslím si, že by měl pan Dobeš odstoupit," uvedla na dotaz Lidových novin Karolína Peake. A dodala, že už má představu o tom, kdo by měl Dobeše na jeho místě nahradit. Chce se o tom však nejdříve poradit se svými kolegy v LIDEM. 

Peake považuje za samozřejmé, že Dobeše po jeho odstoupení nahradí někdo z její strany. "Nikdo mi nenaznačoval, že by to tak snad nemělo být, je to i v koaliční smlouvě," řekla Lidovým novinám Peake.

PhDr. Martin Vacek

Martin Vacek

Bývalý zastupitel Zlínského kraj, od roku 2010 poslanec parlamentu za LIDEM. Prošel si třemi polickými stranami - ODS, Věci veřejné a  LIDEM. V poslanecké sněmovně předsedá Výboru pro sociální politiku.

V souvislosti se jménem případného nového ministra se spekuluje o Martinu Vackovi, bývalému členovi ODS, později VV a nyní LIDEM. Ten zprávu nepopírá. "Jsem flexibilní politik a jsem připraven zaujmout místo v systému. Podobné spekulace chci nejdříve probrat s kolegy na klubu," řekl Vacek Lidovým novinám s tím, že mu premiér kvůli tomu zatím nevolal.

Vacek proslul například tím, že jako jeden z mála svědčil v korupčnické aféře ve prospěch svého někdejšího stranického guru Víta Bárty. U soudu prohlásil, že si od něj půjčil a že tudíž i Kristýna Kočí si jen půjčila.
"Byla to výhodná půjčka, ostatním poslancům bych ji doporučil," vypověděl Vacek. Tehdy byl ještě členem VV.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle serveru tn.cz Peake dokonce naznačila, že by v případě, kdyby místo po Dobešovi obsadil premiér Nečas nestraníkem, strana LIDEM odešla z vlády.

Dobešovu kácející se židli podkopává i jeho stranická kolegyně Dagmar Navrátilová. "Ministr dopravy Pavel Dobeš by měl u těch, kteří jsou přímo zodpovědní, jednoznačně vyvodit personální odpovědnost kvůli problémům s novým centrálním registrem vozidel. Tato vleklá kauza komplikuje život řadě občanů. Rezortu dopravy se v žádném případě nezříkáme. Za zásadní úkol považuji již razantní řešení problémů s novým centrálním registrem vozidel," uvedla Navrátilová.

Kvůli potížím s registrem dal Dobešovi ultimátum premiér Petr Nečas. Pokud do pátku nebude systém registrace vozidel fungovat bez kolapsu a veřejnost nebude informována o tom, že je možné přijít a nechat se bez problémů odbavit, očekává šéf vlády Dobešovu rezignaci. O funkci kvůli registru přišel vrchní ředitel úseku silniční dopravy Karel Peška.

Registr plný chyb

Systém registru vozidel se už třetí týden po svém spuštění potýká s řadou problémů. Během této doby několikrát zkolaboval, a pokud funkční byl, stěžovali si úředníci, že je pomalý a obsahuje obrovské množství chyb. Software pro nový registr stál 37 milionů korun, firma ATS - Telcom Praha získala zakázku od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o případné sankce za nefunkčnost systému.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!