Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Karolína Peake: Ministr Dobeš by měl skončit

Česko

  18:06aktualizováno  18:30
PRAHA - Dny ministra Pavla Dobeše ve vládě jsou zřejmě sečteny. Kvůli problémům s registrem automobilů už jej nedrží ani jeho stranická nadřízená - šéfka strany LIDEM Karolína Peake.

Karolína Peake foto: Michal KrumphanzlČTK

"Myslím si, že by měl pan Dobeš odstoupit," uvedla na dotaz Lidových novin Karolína Peake. A dodala, že už má představu o tom, kdo by měl Dobeše na jeho místě nahradit. Chce se o tom však nejdříve poradit se svými kolegy v LIDEM. 

Peake považuje za samozřejmé, že Dobeše po jeho odstoupení nahradí někdo z její strany. "Nikdo mi nenaznačoval, že by to tak snad nemělo být, je to i v koaliční smlouvě," řekla Lidovým novinám Peake.

PhDr. Martin Vacek

Martin Vacek

Bývalý zastupitel Zlínského kraj, od roku 2010 poslanec parlamentu za LIDEM. Prošel si třemi polickými stranami - ODS, Věci veřejné a  LIDEM. V poslanecké sněmovně předsedá Výboru pro sociální politiku.

V souvislosti se jménem případného nového ministra se spekuluje o Martinu Vackovi, bývalému členovi ODS, později VV a nyní LIDEM. Ten zprávu nepopírá. "Jsem flexibilní politik a jsem připraven zaujmout místo v systému. Podobné spekulace chci nejdříve probrat s kolegy na klubu," řekl Vacek Lidovým novinám s tím, že mu premiér kvůli tomu zatím nevolal.

Vacek proslul například tím, že jako jeden z mála svědčil v korupčnické aféře ve prospěch svého někdejšího stranického guru Víta Bárty. U soudu prohlásil, že si od něj půjčil a že tudíž i Kristýna Kočí si jen půjčila.
"Byla to výhodná půjčka, ostatním poslancům bych ji doporučil," vypověděl Vacek. Tehdy byl ještě členem VV.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle serveru tn.cz Peake dokonce naznačila, že by v případě, kdyby místo po Dobešovi obsadil premiér Nečas nestraníkem, strana LIDEM odešla z vlády.

Dobešovu kácející se židli podkopává i jeho stranická kolegyně Dagmar Navrátilová. "Ministr dopravy Pavel Dobeš by měl u těch, kteří jsou přímo zodpovědní, jednoznačně vyvodit personální odpovědnost kvůli problémům s novým centrálním registrem vozidel. Tato vleklá kauza komplikuje život řadě občanů. Rezortu dopravy se v žádném případě nezříkáme. Za zásadní úkol považuji již razantní řešení problémů s novým centrálním registrem vozidel," uvedla Navrátilová.

Kvůli potížím s registrem dal Dobešovi ultimátum premiér Petr Nečas. Pokud do pátku nebude systém registrace vozidel fungovat bez kolapsu a veřejnost nebude informována o tom, že je možné přijít a nechat se bez problémů odbavit, očekává šéf vlády Dobešovu rezignaci. O funkci kvůli registru přišel vrchní ředitel úseku silniční dopravy Karel Peška.

Registr plný chyb

Systém registru vozidel se už třetí týden po svém spuštění potýká s řadou problémů. Během této doby několikrát zkolaboval, a pokud funkční byl, stěžovali si úředníci, že je pomalý a obsahuje obrovské množství chyb. Software pro nový registr stál 37 milionů korun, firma ATS - Telcom Praha získala zakázku od ministerstva dopravy bez výběrového řízení. Dalších 32,4 milionu korun má ministerstvo zaplatit za provoz registru, obnos ale může být snížen o případné sankce za nefunkčnost systému.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...