Pátek 20. května 2022, svátek má Zbyšek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peake: Pane Zaorálku, řečníte jako absolvent katedry marxismu-leninismu

Česko

  12:23aktualizováno  12:57
PRAHA - Neskrývaný údiv nad rétorickým výkonem místopředsedy ČSSD Lubomíra Zaorálka vyjádřila v neděli vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM). Nikoli však v pozitivním slova smyslu. Zapochybovala dokonce, zda se řečnit tímto způsobem nenaučil na katedře marxismu-leninismu.

Místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek foto: ČTK

Jak je tomu už v případě Lubomíra Zaorálka zvykem, ani v nedělním pořadu Partie nebyla o jeho slova nouze. Chrlil ze sebe jednu větu za druhou a nedal se jen tak moderátorem přerušit. Ve studiu proti němu usedla Karolína Peake. Ta se sice v úvodu nechala slyšet, že se na debatu se Zaorálkem těšila, brzy ji však jeho proud slov přivedl v úžas.

V jedné ze svých odpovědí Zaorálek nejprve komentoval její náhlý odchod z ministerstva obrany, poté si rýpnul do planých řečí strany LIDEM, že opustí vládu, načež se opřel do samotné strany.

K TÉMATU:

"Já si nejsem jistý, že LIDEM je ta lepší část Věcí veřejných. Mně připadá, že vy v těch kšeftech pokračujete, zatímco ti už aspoň v těch kšeftech nepokračují," pronesl Zaorálek. A hned dodal. "To vůbec není jisté, že vy jste tou lepší částí. Vy jste přeci součást té strany, která vznikla z bezpečnostních agentur, odposlechů...," pokračoval Zaorálek, načež mu do jeho slov mu vstoupila Peake.

"Pane místopředsedo Zaorálku, to jsou tak neuvěřitelné - teď hledám nějaké slušné slovo - tak neuvěřitelné řeči, rérorika hodná skutečně absolventa katedry marxismu-leninismu, protože to je plácání všeho možného dohromady," zhodnotila Peake Zaorálkova slova.

Podle místopředsedy ČSSD však Peake neví, co mluví. "Já jsem byl teprve na třetí odvolání přijat na obor Filozofie na brněnské katedře filozofie. Až později - aniž by se nás ptali - asi ve třetím ročníku to přejmenovali na obor Marxisticko-leninská filozofie a politická ekonomie," řekl Zaorálek serveru Lidovky.cz. Jak dodal, žádná z jeho tehdejších prací neobdivuje marxismus či leninismus. Jeho předmětem zájmu byl Tomáš Akvinský. 

Amnestie se bude řešit na vládě

V debatě se však hovořilo i aktuálním tématu: prezidentské amnestii. Peake očekává, že vláda bude na nejbližším jednání o Klausově amnestii diskutovat. Chce prý znát důvody, proč ji premiér Petr Nečas spolupodepsal.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezidentův tajemník Ladislav Jakl v pořadu uvedl, že se amnestie nemůže týkat závažných korupčních kauz, jak informují média. Odůvodňuje to tím, že za takové jsou tresty od 12 let. A amnestie, který ruší trestní řízení trvající déle než osm let, se vztahuje pouze na ty případy, ve kterých hrozilo pachatelům maximálně 10 let.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...