25. října 2012 13:13 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peake přišlo na účet přes 18 milionů korun. Nepřiznala je

  Vicepremiérka Karolína Peake ukončila členství ve Věcech veřejných a odešla z jejich poslaneckého klubu.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vicepremiérka Karolína Peake ukončila členství ve Věcech veřejných a odešla z jejich poslaneckého klubu. | foto: ČTK

PRAHA Přestože kvůli chybám v majetkovém přiznání musel už nejeden politik opustit funkci, stále se najdou tací, kteří 'zapomenou' své majetky řádně oznámit. Posledním takovým případem je vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM), která musí vysvětlovat, proč utajila přes 18 milionů korun.

Majetkové přiznání musí kvůli kontrole možného střetu zájmů pravidelně odevzdávat všichni zákonem určení funkcionáři. Když byla Karolína Peake v roce 2010 zvolena do Poslanecké sněmovny - tehdy ještě v barvách Věcí veřejných - začala se jí povinnost odevzdat majetkové přiznání také týkat. V červnu 2011 proto řádně odevzdala dokument, ve kterém informovala o nově nabytém majetku v uplynulém roce. Server Česká pozice však tvrdí, že v něm zatajila vysokou sumu peněz z prodeje vily.

Peake si společně s manželem v roce 2003 koupila dům a pozemky v Praze-Troji. Nemovitost začali rekonstruovat a o šest let později luxusní rezidenční komplex prodali. Inkasovali celkem 57 milionů korun, ze kterých splatili 19milionovou hypotéku a zaplatili daně z převodu nemovitosti. Ve výsledku svůj rodinný rozpočet vylepšili o více než 33 milionů korun.

Peníze manželé Peakovi dostali v jedenácti splátkách, přičemž část peněz přišla na jejich účty v době, kdy už se Peake stala poslankyní. Podle České pozice se jednalo o zhruba 18 milionů korun. Politička, nyní už předsedkyně strany LIDEM, ale odmítá, že by porušila zákon. "Kupní smlouvy byly uzavřeny v roce 2009, tudíž před vznikem poslaneckého mandátu," uvedla Peake. Peníze, které jí z této smlouvy přišly na účet až v době svého působení ve sněmovně, proto prý v majetkovém přiznání uvádět nemusela.

S tím však nesouhlasí právníci, které Česká pozice oslovila. "...Povinnost se vztahuje na všechny příjmy v příslušném období bez ohledu na to, z jakého jsou zdroje a zda mají původ v činnosti v předchozích obdobích, či nikoliv," napsal jeden z nich. Zda Peake přiznání za rok 2010 doplní, zatím neuvedla. Za porušení zákona o střetu zájmů jí hrozí pokuta v maximální výši 50 tisíc korun.

Tluchoř staví na tchánově pozemku

Petr Tluchoř po jednání poslaneckého klubu ODS

Petr Tluchoř po jednání poslaneckého klubu ODS

Poslanec ODS je momentálně v pozici, ze které společně s dalšími rebelujícími poslanci může v příštích dnech svrhnout vládu. Stejně jako jeho koaliční kolegyně Karolína Peake musel i on vysvětlovat nejasnosti týkající se nemovitosti a to konkrétně pozemku, na kterém si staví dům odhadem za 10 milionů korun.

Pozemek získal jeho tchán jako součást firmy, kterou koupil za 20 tisíc korun. Parcela v chatařské oblasti v Kersku na Nymbursku má přitom podle Hospodářských novin hodnotu šesti milionů korun. Tluchořův tchán tvrdí, že za pozemek zaplatil více a to v rámci další platby nad rámec dvacetitisícového převodu firmy.

ČTĚTE TAKÉ:

Tyto transakce se v majetkovém přiznání poslance neobjeví, parcela zůstává v majetku tchána. V příštím roce bude muset uvést pouze 7,5milionovou hypotéku, kterou si s manželkou na dům vzal.

Svoboda nepřiznal půjčku

Podobně jako Peake musel nedávno řešit problém s majetkovým přiznáním i pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Jak zjistil server Lidovky.cz, zatajil v loňském dokumentu půjčku od svého přítele ve výši 3,5 milionu korun, za kterou splatil hypotéku.

Bohuslav Svoboda

Primátor Bohuslav Svoboda

"Zřejmě jsem udělal chybu," připustil Svoboda v reakci na zjištění serveru Lidovky.cz a slíbil, že své majetkové přiznání řádně doplní. Půjčené peníze má příteli splatit do konce letošního roku, nebo mu odprodat část nemovitosti v Peci pod Sněžkou.

ČTĚTE VÍCE:

Děravé registry

Na podezřelé splacení hypotéky Bohuslava Svobody přišly Lidovky.cz, když kontrolovaly, jak poctivě politici a úředníci plní povinnost informovat o svých majetkových poměrech. Ukázalo se, že registry majetkových přiznání jsou značně děravé a chybí v nich řada dokumentů, případně jsou v nich chyby.

Vedle Svobody musel rychlé splacení hypotéky vysvětovat i nový policejní prezident Martin Červíček. Ukázalo se, že ve skutečnosti hypotéku stále splácí - jeho podřízení prý do registru jen vložili špatné přiznání.

spaŠárka Pálková
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!