Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Výměna ministrů je nešťastným krokem, řekl Klaus

Česko

  9:52aktualizováno  11:07
PRAHA - Prezident Václav Klaus si nedovede představit, že se vicepremiérka Karolína Peake stane přes noc odbornicí na armádu a vojáci ji přijmou. Pochopit fungování ministerstva trvá vždy nějaký čas, a překotné výměny ministrů proto nejsou dobré, míní.

Prezident Václav Klaus při rozhovoru pro LN foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Klaus to řekl na dnešním setkání s podnikateli a manažery pořádaném týdeníkem Euro.

ČTĚTE TAKÉ:

"Výměna ministra je obecně nešťastným krokem, selháním, a proto to překotné vyměňování ministrů nesvědčí o ničem dobrém a každý ví, že pochopit elementární fungování ministerstva trvá nějaký čas. Nedokážu si představit, že se paní Peake stane přes noc odbornicí na armádu a statní vojáci ji přijmou," řekl Klaus.

REAKCE PEAKE:

Pokusím se pana prezidenta v osobním rozhovoru přesvědčit, že žádná křehotinka nejsem. Vzhledem k tomu, že je celkem typické, že ministerstvo vede zkrátka politik a ne vždy odborník na tuto oblast, mě prezidentova slova překvapila.

Koalice se na jménech ministrů obrany a dopravy zatím nedohodla. Od pondělí je bez šéfa ministerstvo dopravy, kde skončil Pavel Dobeš (LIDEM). Dnes ve funkci končí dosavadní ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

Peake ve čtvrtek nevyloučila, že v příštím týdnu nastoupí na obranu.

Premiér Petr Nečas (ODS) takový krok označil za logický, pokud ODS obsadí kromě ministerstva průmyslu i dopravu a připraví sloučení obou resortů.

Změny ve vedení ministerstev by měly být zaneseny v aktualizované verzi koaliční smlouvy.

Autoři: ,