Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pecina jde do Prahy, Svoboda prchá

Česko

Premiér ministra vnitra neodvolá, ačkoliv se ocitl v čele kandidátky ČSSD v Praze. Dnes by se mohl stát ministr zahraničí Jan Kohout lídrem v Plzni. I když tamní socialisté zatím tvrdí, že kandidátku měnit nechtějí.

PRAHA Dohoda, nedohoda. Na kandidátku politické strany se včera dostal první ministr vlády Jana Fischera, ač si to při domluvě kabinetu politické strany zakázaly. Šéf resortu vnitra Martin Pecina byl podle očekávání potvrzen na kandidátku ČSSD v Praze. Stane se jejich lídrem.

Na zasedání krajského výkonného výboru ČSSD včera zamířili i šéf ČSSD Jiří Paroubek s Martinem Pecinou. Ačkoli socialisté začali jednat až od pěti odpoledne, už kolem poledne lídři socialistů potvrzovali, že se Pecina stane jedničkou kandidátky, ze které naopak vypadne Olga Zubová. To pak také členové výboru jednomyslně podpořili.

„Ze dvou nestraníků jsme se rozhodli pro toho, který reprezentuje protikorupční strategii,“ uvedl šéf pražských socialistů a do včerejška i jednička kandidátky Petr Hulinský. Proč nakonec Pecinovi ustoupil, vysvětlovali lidé z Hulinského okolí jasně: Pecina je známější, má podporu policistů a hasičů, kterých v Praze žije nejvíc. Navíc i kdyby byl dvojkou, Hulinského by přeskákal.

Ačkoli občanští demokraté tušili, že Pecina na kandidátce bude, mohli se včera „vzteknout“. „ODS pokládá zařazení ministra vnitra Martina Peciny na kandidátku ČSSD za podvod na voličích a politickou korupci. Sociální demokracie se přes všechny dohody o úřednické vládě rozhodla zneužít postavení ministra úřednické vlády ve svůj politický prospěch,“ stojí ve stanovisku grémia. Občanští demokraté naráželi na dohodu s ČSSD a zelenými při formování kabinetu, podle které neměli ministři kandidovat ve volbách, a vyzvali Pecinu k rezignaci.

„ODS vždy když jde do tuhého, interpretuje nějaké ústní dohody, které neexistují. Příště je budeme muset uzavírat písemně,“ reagoval na výtky Paroubek a připomněl ODS náměstky v čele s Ivanem Fuksou z financí a Markem Šnajdrem ze zdravotnictví, kteří jsou trojkou a čtyřkou ve Středočeském kraji. Šéf zelených Ondřej Liška si prý ale „na rozdíl od pana předsedy Paroubka“ dohodu pamatuje.

Premiér Fischer Pecinu neodvolá. Bude ale trvat na tom, aby „jím řízený resort zůstal naprosto stranou a striktně mimo jakoukoliv volební kampaň a pracoval neutrálně ve všech svých složkách“.

Už dnes by se k Pecinovi mohl přidat ministr zahraničí Jan Kohout, který by měl vést kandidátku ČSSD v Plzni. Tamní socialisté ale zatím tvrdí, že kandidátku měnit nehodlají. „Já osobně si myslím, že žádné jednání neproběhne,“ sdělil místopředseda plzeňského krajského výboru ČSSD Milan Chovanec. Stále prý také platí to, co říká předseda jeho krajského výboru Václav Votava. Ten už ve středu na dotaz LN, zda bude v Plzeňském kraji kandidovat i ministr Kohout, odpověděl: „Zatím platí jediná kandidátka.“ Přesto je dost možné, že Kohout skutečně povede kandidátku v Plzni, o což už veřejně projevil zájem. Výrazného ministra namísto nepříliš známého Votavy by si přálo i vedení ČSSD v čele s Paroubkem.

Svoboda se lekl preferencí Změny jsou také u lidovců. Cyril Svoboda se zalekl preferencí pod hranicí volitelnosti v hlavním městě a míří do Královéhradeckého kraje, kde v předposledních volbách uspěl. Včera to potvrdila celostátní konference KDU-ČSL. Namísto Svobody bude v Praze lídryní šéfka EDS Jana Hybášková.

Svoboda ale řeči o vlastním strachu odmítl. „Má to šanci přinést více hlasů, sledujeme tím maximalizaci zisku hlasů pro KDU-ČSL,“ prohlásil.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...