Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pecina Lessyho vzít zpět nemusel, vyplývá z posudku

Česko

  9:30
PRAHA - Týden po ustavení kuriózního dvojvládí v čele české policie se ukazuje, že ministr vnitra byl ve své personální rošádě horlivější, než musel.

Ministr vnitra Martin Pecina foto: Lidové noviny

Při jmenování Petra Lessyho zpět do funkce policejního prezidenta Martin Pecina tvrdil, že jako správní orgán neměl jinou možnost. Odvolával se přitom také na posudek Ústavu státu a práva.

Jak ale zjistily LN, příslušné dva posudky, které připravil ředitel ústavu Jan Bárta, tak striktní verdikt vůbec neobsahují. „Pro ministerstvo vnitra ani pro Policii ČR z rozhodnutí trestního soudu neplynou žádné důsledky, zejména ne povinnost přezkoumávat správní rozhodnutí nebo vůbec něco konat,“ píše Bárta doslova v prvním dokumentu na otázku z resortu, zda soudní rozhodnutí ukládá povinnost znovu rozhodovat o téže věci.

ČTĚTE TAKÉ:

Druhý posudek pak odpovídá na otázku, zda má ministr přezkoumat rozhodnutí o Lessyho propuštění. A až teprve tady Bárta doporučuje, ať ministr přezkum zváží. Neříká však, že musí Lessyho přijmout zpět.

Pecina se přesto rozhodl tak učinit, za což si vysloužil kritiku i od části policejních odborů či od šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky nebo prezidenta Miloše Zemana.                

Rozhodnutí se samozřejmě nelíbí ani současnému šéfovi policie Martinu Červíčkovi. Podle něj byl za Lessyho návratem tlak ministra na personální změny v čele protikorupční policie, s nimiž nesouhlasil.

 Ve středu bude muset policejní dvojvládí Pecina vysvětlovat i poslancům. Ministra hodlají „grilovat“ členové sněmovního výboru pro bezpečnost.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...