Úterý 11. srpna 2020svátek má Zuzana 29 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pecina obrátil. Odbory budou mít zástupce v senátu k Červíčkovi

Martin Pecina. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Martin Pecina. | foto: ČTK

PRAHA Policejní odboráři nakonec budou mít svého zástupce v poradním senátu, který ve čtvrtek přezkoumá jmenování Martina Červíčka do funkce policejního prezidenta. Jak Lidovky.cz upozornily, ministr vnitra Martin Pecina jejich žádost pro formální nedostatky nejprve zamítl. Nezávislý odborový svaz se ale proti tomu ohradil a ve středu ministr jejich účast odsouhlasil.

Formální záležitosti. Tímto důvodem argumentoval mluvčí vnitra Pavel Novák, když vysvětloval, proč největší odborový svaz policistů nedostal "vstupenku" na čtvrteční jednání poradního senátu, který má vydat zásadní stanovisko k vyřešení současného dvojvládí -  ve funkci policejního prezidenta je jak Martin Červíček, tak jeho předchůdce Petr Lessy. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

"Dnes ráno jsem napsal tajemnici poradní komise a panu ministrovi dopis, ve kterém jsem argumentoval, proč neučinili dobře a že věřím, že jde určitě jen o nedorozumění, které napraví," řekl serveru Lidovky.cz předseda odborářů Milan Štěpánek.

PSALI JSME:

Vnitru vadilo, že o účast odborů v poradním senátu požádal Červíčkův advokát a nikoli přímo někdo ze svazu. Odbory ale označily takové vysvětlení za nesmyslné, protože Červíček členem Nezávislého odborového svazu (NOS) je a advokát žádal jeho jménem. (VÍCE ČTĚTE ZDE)

Lišácké řešení

Reakce na Štěpánkův dopis byla rychlá. Vnitro ve středu oznámilo, že odbory svého zástupce mít budou. "Vyřešili to lišácky. Napsali, že tu mou dnešní připomínku berou jako žádost o doplnění senátu o našeho člena a vyhověli jí. Touto berličkou z té situace vybruslili," řekl Štěpánek.

Nezávislý odborový svaz vs. Pecina

  • Odbory chtějí odvolání Peciny.VÍCE ČTĚTE ZDE
  • Odbory sepisují trestní oznámení na Pecinu.VÍCE ČTĚTE ZDE

"Mohu potvrdit, že Nezávislý odborový svaz bude mít v senátu svého zástupce," uvedl mluvčí vnitra Novák. Celkem bude mít Pecinův poradní orgán čtyři členy, za odbory se zasedání zúčastní místopředseda Dan Bláha. Konečné rozhodnutí o Červíčkovi ale bude záležet pouze na ministrovi vnitra.

Ministerstvo původně počítalo s tím, že zástupce policejních odborových svazů k jednání alespoň přizve, byť nebudou členy senátu. "V dopise jsem také upozornil na to, že pozvání pro nás i pro ostatní odbory je nezákonné, protože to jednání je neveřejné," dodal Štěpánek. I tento zádrhel ale ministerstvo vyřešilo.

"Oni můžou přijít a nahlížet do spisu. A pokud proti tomu nikdo ze senátu nebude mít námitky, budou se smět zúčastnit i samotného jednání. To se uvidí až zítra na místě," dodal Vladimír Řepka z vnitra. Podobně to podle něj bylo i v případě rozkladu na Lessyho, kdy se odbory zasedání také zúčastnily. Schůze poradního senátu je naplánovaná na čtvrteční odpoledne.

Policejní dvojvládí

Ministr Pecina vrátil Lessyho do funkce policejního prezidenta začátkem prosince. Jak později uvedl, předpokládal, že se stávající prezident Červíček funkce obratem vzdá. Ten se však vzepřel a naznačil, že ho chce Pecina odstavit z toho důvodu, že odmítl jím navržené personální změny u policie.

Jeho slova podpořil jeho náměstek Kučera a šéf protikorupčního útvaru Komárek. Na to Pecina reagoval: "Konstatuji, že jsem nikdy v životě nehovořil mezi čtyřma očima ani s panem Komárkem, ani s panem Kučerou. Dnes jsem tomu velmi rád, protože jestli tito policejní příslušníci tvrdí, že jsem na ně vytvářel nátlak, měli by doložit, kdy jsme se osobně setkali a kdy k onomu nátlaku mělo dojít."

Nezávislý odborový svaz vyzval premiéra Jiřího Rusnoka, aby ministra Pecinu kvůli navrácení Lessyho do funkce odvolal. Zároveň odbory připravují trestní oznámení, v němž chtějí uvést konkrétní argumenty, proč podle nich Pecina jednal zbytečně ukvapeně. Už jedno trestní oznámení podal na Pecinu vysoký policejní důstojník, informovaly Lidovky.cz.

Do věci se vložil prezident Miloš Zeman, který Červíčkovi vyjádřil plnou podporu a prohlásil, že nastalé dvojvládí by měl vyřešit až nový ministr vnitra.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?
Vyzkoušeno: Jak zabodovalo pokračovací mléko Little Steps 2 u našich nejmenších?

Podívejte se, jak u maminek, které navštěvují eMimino, a hlavně u jejich dětí dopadl test pokračovací mléčné výživy Little Steps 2 od Nestlé Baby.