Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pecina ví, co pro Topolánka není dobré

Česko

Útok na koupališti – Ministr vnitra se Topolánka snažil přemluvit, aby ODS stáhla trestní oznámení

Já jsem říkal, že nepovažuji za dobré takovou věc před volbami rozdmýchávat.

Myslím, že není pozitivní pro žádnou stranu, že se o takovýchto věcech mluví, vysvětluje ministr vnitra Martin Pecina, proč volal Mirku Topolánkovi a žádal ho, aby ODS stáhla trestní oznámení na čtveřici útočníků, kteří šéfa ODS zranili kamenem.

* LN Telefonoval jste Mirku Topolánkovi, zda by ODS nestáhla trestní oznámení na lidi, kteří po šéfovi ODS házeli před třemi týdny kameny na koupališti v Hustopečích. Proč jste to udělal?

Je pravda, že jsem mu volal. Udělal jsem to z prostého důvodu, protože kdybychom to trestní řízení... nebo kdyby to trestní řízení bylo zastaveno, tak by se celá situace uklidnila. V okamžiku, kdy to bude pokračovat, tak to bude neustále excitovat jakési vášně. V okamžiku, kdyby to trestní oznámení stáhli, tak by to asi bylo klasifikováno jako přestupek a bylo by to zastaveno.

* LN Nepřipadá vám, že je naprosto nepřípustné, aby ministr vnitra takovýmto způsobem zasahoval do probíhajícího případu, který řeší policie? To přece ministru vnitra vůbec nepřísluší...

Já jsem do toho případu nezasahoval. Já jsem se jen bavil s panem Topolánkem.

* LN Mirek Topolánek je ale přece v případu obětí. Vám nepřipadá nepřípustné, aby ministr vnitra telefonoval oběti trestného činu a žádal ji, aby zastavila trestní stíhání?

Volal jsem politikovi. On trestní oznámení nedával. Já jsem říkal, že nepovažuji za dobré takovou věc teď před volbami rozdmýchávat. Myslím, že není pozitivní pro žádnou stranu, že se o takovýchto věcech mluví. Domnívám se, že to nijak nedopadne, no. Někdo hodil kameny, přiznal se k tomu. Prostě já si myslím, že to není dobré ani pro Mirka Topolánka, aby to pokračovalo dál. Proto jsem mu to říkal, jestli to nechce zvážit. On odvětil, že nechce, a věc pokračuje, takže se nic nestalo.

* LN Nemá být ministrovi vnitra úplně jedno, jaký bude mít vyšetřování jakéhokoliv policejního případu vliv na politické strany?

Já si nemyslím, že to je nějaká bůhvíjaká policejní kauza. Prostě nějaký přestupek a k tomu je nějaké trestní oznámení. No tak nevím, to je váš názor, tak tam napište, co chcete.

* LN Proč se vůbec policejní vyšetřování vcelku banálního případu, kdy se pachatelé přiznali, vleče tak dlouho? Vždyť jsou to už tři týdny...

To řeší státní zástupce, to máte špatné informace. Běžte se zeptat nejvyšší státní zástupkyně, proč to tak dlouho trvá. Co s tím má policie dělat?

* LN Na post ministra vnitra jste byl nominován sociální demokracií, jste bývalým členem této strany. Nedá se to vnímat i tak, že jste se straně snažil pomoci, že mohli mít pachatelé motivaci od ČSSD?

(Pecina nasazuje lehce pobavený úsměv, mlčí a vkráčí do jednacího sálu sněmovny, kam novináři nemohou. Zpět ve foyer sněmovny se objevuje až za několik desítek minut.)

* LN Mluvilo se i o možnosti, že se v útoku mohla angažovat ČSSD. Vy jste byl nominován na post ministra vnitra právě touto stranou. Nesnažil jste se tedy stíhání zastavit ve prospěch sociální demokracie?

(Nejprve Martin Pecina opět pouze zarytě mlčí.)

* LN K tomu byste snad mohl něco říci, ne?

Nemohl. Já se s vámi vůbec nechci bavit.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...