Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
26. října 2013 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pečlivá Pancová. Na úplatky si založila speciální bloček

Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová v Rudné u Prahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová v Rudné u Prahy. | foto: MAFRA- Michal Šula

PRAHA Zatímco Petr Kott si do zápisníku zapsal: Můžeš chlastat, můžeš krást, jeho partnerka a exředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová byla praktičtější. Vyšetřovatelé u ní doma našli poznámkový bloček s údaji o úplatcích za cinklé tendry. Pomohl jim sestavit příběh zakázky na rekonstrukci bloku C2 kladenské nemocnice, za níž měli Rath, Kott a Pancová dostat skoro 23 milionů korun.

V půli loňského března kriminalisté odposlechli dvě zajímavé schůzky. Na první se Pancová sešla s náměstkem Metrostavu Jiřím Andělem, aby zadávací dokumentaci k projektu ušili na míru stavební společnosti.

ČTĚTE TAKÉ:


"...jedna věc je samozřejmě ještě trošku přibarvit výkazy v tý stavařině, v podstatě v tom, na tom se dělá, v tom by si asi problém nebyl...samozřejmě aby to zase dobře dopadlo, tak je ideální, když to není formou subek, to znamená, jakoby uchazeč může formou subek doložit odbornost. Ale je to dobrý, když je to formou sdružení v podstatě, že to musí prostě jako doložit napřímo...takhle to uzavřu všem...kvalifikace musí být nastavený tak, aby nám do toho nikdo nevlez," radil Anděl. Jeho slova cituje usnesení o zahájení trestního stíhání, do něhož server Lidovky.cz nahlédl.

Čtyři dny na to se tehdejší ředitelka kladenské nemocnice rovnou s ředitelem Metrostavu Pavlem Pilátem. Podle policistů ho informovala, kdy půjdou materiály tendru ke schválení a kdy bude zveřejněn na centrální adrese. Klíčové je však stalo další téma schůzky. "...domluvili jsme si deset, šest a čtyři...," počítala Pancová. Policisté jsou přesvědčeni, že Pilátovi připomínala, kolik jeho firmu bude výhra v zakázce stát.

"Jde o procentní vyčíslení požadovaného plnění, které vychází z předpokládané hodnoty veřejné zakázky a určení rozložení splatnosti. Pilátovi předkládá psaný text, kdy doplňuje: deset je todle, šest to je todle, kdy se potkáme my spolu, když se to vyhodí v březnu na centrální adresu, duben, květen, to je na řešení někdy v půli června bude jenom tohle a po listopadu tohle a nebo to máte jako zálohu," zapsali vyšetřovatelé.

Únor 2012: Pavel Pilát s Davidem Rathem nad plány rekonstrukce Jezuitské zahrady v Kutné Hoře.

Únor 2012: Pavel Pilát s Davidem Rathem nad plány rekonstrukce Jezuitské zahrady v Kutné Hoře.

Jejich hypotézu v květnu potvrdil objev při domovní prohlídce v domě Kotta a Pancové v Rudné u Prahy. "Byl nalezen poznámkový bloček (na obale s motivem ovoce) patřící Pancové, kam si zapisovala poznámky o konkrétních veřejných zakázkách a výši splatnosti požadovaného plnění - úplatků. Mimo jiné jsou v tomto notýsku i poznámky k předmětné veřejné zakázce a výši splatnosti požadovaného plnění, které odpovídají výš popsané dohodě s Pilátem," napsali policisté do usnesení.

Řečí čísel, zakázka měla stát 227 milionů, trojka Rath, Kott, Pancová tak měla získat 22,7 milionu - v květnu 2012 měl Metrostav zaplatit 13,6 milionu, zbytek potom v listopadu 2012. K tomu však již nikdy nedošlo. Koncem dubna se na další schůzce Pilát svěřil Pancové, že má strach z policie, prý dostal zprávu, že se o zakázku zajímá.


"Dostal strach a nějakých 270 mega by mu za to nestálo," převyprávěla Pancová později obsah schůzky Kottovi. Několik dní na to se oba přesvědčili, že měl šéf Metrostavu pravdu, když si pro ně přijela až domů zásahová jednotka.

Vedle Ratha, Kotta, Pancové, Piláta a Anděla jsou v druhé vlně kauzy Rath obviněni další čtyři lidé. Měli zmanipulovat čtyři zdravotnické zakázky.  

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky
Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Nepořádek, drogy, prostituce. Na jihu Čech je 38 vyloučených lokalit

Ve Větřní na Českokrumlovsku je několik sociálně vyloučených lokalit. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vážné sociální problémy se týkají téměř čtyř desítek míst v Jihočeském kraji. Většinou v nich žijí dlouhodobě...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké
TIPY NA VÁNOCE: Ježíškův seznam pro malé i velké

Bonami vám představuje oblíbené hračky a moderní vychytávky, se kterými nadchnete malé děti i vybíravé teenagery. Ať už hledáte vánoční dárek pro batolící se neteř, dítě školou povinné, či dospívajícího syna, neodejdete bez inspirace.