Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Dědeček mi ukázal novou cestu, díky němu se starám o lidi, říká pečovatelka roku

Pečovatelkou roku se v kategorii cena veřejnosti stala Hana Hrušková Táborská. foto: Michal Turek

Pětileté pečování o nemocného dědečka změnilo Haně Hruškové Táborské navždy život. Uvědomila si, že ji práce v kanceláři nenaplňuje, místo toho ráda pomáhá nemocným a starým lidem. Nová práce se jí stala celoživotním posláním, což vyvrcholilo oceněním Pečovatelka roku v kategorii cena veřejnosti. Jak ale vítězka skromně říká, úspěchu by nedosáhla bez kolegů.
  12:54

Před téměř osmnácti lety pracovala Hana Hrušková Táborská v kanceláři v účetním oddělení, když ale její dědeček vážně onemocněl, rozhodla se mu splatit veškerou jeho lásku a pět let o něj pečovala. Jak vysvětluje, nikdo jiný v rodině se nelehkého úkolu zhostit nechtěl.

V té době si uvědomila, že pomoc druhým lidem je přesně tím povoláním, kterému by se ráda věnovala i v budoucnu, a tak když se jednou potkala na chodbě zdravotního střediska s vedoucí oblastní charity Červený Kostelec, rozhodla se vyslyšet její prosby a na dva měsíce jim šla pomoct.

Kancelářskou práci tak vyměnila za pomoc lidem v terénu a své zaměstnání si nemůže vynachválit. „Vidíte, a teď tam začínám třináctý rok,“ směje se Hrušková Táborská s tím, že je to i o skvělém kolektivu. „Ráno se sejdeme v kanceláři. Paní šéfová nám vždy řekne něco pozitivního, rozdá úkoly. Od nákupu přes hygieny, rozvoz obědů, aktivní pohyb se seniory. Čteme jim, pečeme dortíky, děláme jim kavárničku, povídáme se s nimi,“ vyjmenovává své každodenní aktivity.

Přestože pečuje o seniory, tvrdí, že na práci není nic náročného. „Máme seniory s kolegyněmi rády, jinak bychom to nemohly dělat,“ vysvětluje s tím, že za ocenění Pečovatelka roku v kategorii cena veřejnosti vděčí i svým klientům.

„Posílali mi hlasy a neustále se mě ptali, kdy budou výsledky. Ve vlaku jim pak všem musím napsat,“ řekla se slzami v očích krátce po předání ocenění. „Znamená to pro mě strašně moc, mám ty lidi ráda a oni mají rádi mě. Musím to pak s nimi oslavit,“ pokračovala dojatě.

Slzy na pódiu a vzpomínky na dědu

Coby oslavu plánuje nealko přípitek, objetí a radování se. „Určitě z výhry budou mít velkou radost,“ věří.

Hrušková Táborská byla nominovaná svojí organizací do kategorie pracovník terénních služeb. Když pak spolu s ostatními stála na pódiu a moderátoři četli její profil, měla zamyšlený výraz a v očích slzy. Přestože v dané kategorii zvítězila jiná pracovnice, nikdy na okamžik na pódiu nezapomene.

„Pořád na dědu vzpomínám. Vždyť dnes jsem tady díky němu, tak jsem to probrečela,“ přiznala, zatímco se jí v očích opět leskly slzy. Nakonec si odnesla cenu veřejnosti, což je pro ní také velké zadostiučinění.

Autor:

Mohlo by vás zajímat