Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Pejskaři demonstrovali proti solení chodníků

Česko

  12:20
PRAHA - Na pražské zastupitele ve čtvrtek ráno před magistrátem čekali demonstranti, za doprovodu svých psů na Mariánském náměstí protestovali proti solení chodníků v zimních měsících, které nedávno schválila městská rada. Podle pražských pejskařů ale vrstva chloridu sodného na chodnících ničí nejen tlapky zvířat, boty, auta a omítku budov, ale může také kontaminovat spodní vody a ohrožovat zeleň.

Pejskaři protestovali proti solení chodníků foto: ČTK

První nespokojení Pražané se před radnicí začali scházet krátce po osmé hodině ranní. Přestože akci na sociálních sítích podpořily desítky lidí, v mrazivém počasí se do centra metropole nakonec vydalo jen několik z nich. Většina z protestujících si ovšem na pomoc přivedla své psy, kteří se těšili nebývalé pozornosti přítomných novinářů.

Pejskaři protestovali proti solení chodníků
Pejskaři protestovali proti solení chodníků

Netradiční demonstraci zorganizovali zástupci Strany zelených (SZ), která proti solení komunikací v metropoli dlouhodobě vystupuje, a to pod heslem "Psi nemají volební právo, jejich pánové ano!". Namrzlé a zasněžené cesty by se podle nich neměly ošetřovat chemicky, ale pravidelně uklízet a sypat štěrkem či pískem.

Zastupiteli SZ Petru Štěpánkovi vadí nejen škody, které solení způsobuje, ale i přístup městské rady. Rada podle něj neoprávněně přijala změny ve vyhlášce, aniž by se k věci mohli vyjádřit zastupitelé. "Kdybych to převedl na národní úroveň, tak je to jako by se sešel Nečas s Kalouskem, přijali nařízení vlády a změnili tím zákon," míní Štěpánek, který tak chce na únorové zasedání zastupitelstva shromáždit tisíc podpisů a diskuzi o solení komunikací opět otevřít. Náklady, které magistrát povolením solení ušetří, ponesou podle něj Pražané, které čeká nákladnější péče o obuv, domy i tlapky psů.

Solení chodníků

Pozměněná vyhláška povoluje používání chloridu sodného a chloridu vápenatého a jejich směsi. V návrhu se uvádí, že tak mohou být ošetřovány jen strojně čištěné chodníky, schody a lávky. Nesmí pod nimi být ale uloženy inženýrské sítě a musí být "odděleny od zelených ploch a pásů pro stromy takovým způsobem, aby na ně nemohl stékat slaný roztok". Výjimkou jsou extrémní jevy jako ledovky a podobné kalamitní situace.

Některé městské části (například Praha 1 a Praha 12) již oznámily, že posyp chloridem sodným a jeho směsí využívat nebudou.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...