18. prosince 2012 16:50 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pekárku, vzdej se mandátu, tlačí všichni na poslance-korupčníka

Místostarosta Kolína Roman Pekárek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místostarosta Kolína Roman Pekárek | foto: David Neff, MF DNES

PRAHA Sněmovna se už může chystat na paradoxní situaci. Ještě než nastoupí poslanec Roman Pekárek na pět let do vězení, mohl by se zúčastnit hlasování v dolní komoře. A to si nepřeje ani ODS ani ČSSD. Pekárek je vůbec prvním poslanecem pravomocně odsouzeným během mandátu.

"Je nejvyšší čas na to, aby sám opustil Poslaneckou sněmovnu a vzdal se mandátu. Ať se nám to líbí nebo ne, má pořád hlasovací právo jako všichni ostatní, " řekl místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Pavel Blažek pro server Lidovky.cz. "Pokud jde o daňové balíčky, tam odsouzení v jeho smyslu vadí méně, než kdyby například schvaloval novelu trestního zákona, kde by rušil ten trestný čin, za který byl odsouzen," dodal Blažek.

ČTĚTE TAKÉ:

O tom, že by se poslanec Pekárek měl vzdát svého mandátu je přesvědčený i místopředseda ODS a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. "Pan Pekárek by měl situaci vyhodnotit sám a měl by se vzdát mandátu. ODS se od něj v zásadě distancovala druhý den poté, co získal mandát. To znamená v řádech několika hodin. Co strana udělala, bylo správné. Těžko to mohla učinit transparentnějším způsobem," řekl Pospíšil.

"Kandidátku jsme sestavili v létě 2009 pro volby, které měly být na podzim 2009. Tu jsme v roce 2010 jenom potvrdili, žádný problém se tehdy netušil. Volební systém je bohužel takový, že v roce 2012 se do Poslanecké sněmovny dostal s tímto baťohem na zádech," vyjádřil se pro server Lidovky.cz Marek Benda, předseda poslaneckého klubu ODS. "Svoje členství v ODS pozastavil. My na něj můžeme jenom apelovat, aby se mandátu vzdal. Jestli tak učiní, nebo neučiní, není bohužel v naší moci," dodal.

Anketa

Vzdá se odsouzený Roman Pekárek poslaneckého mandátu?

Ano 57
Ne 961

Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc zas považuje za důležité, že soud rozhodl a že Poslanecká sněmovna zbavila pana Pekárka imunity. "V tuto chvíli nezbývá než čekat, jak bude nakonec nařízen výkon trestu. Předpokládám, že bude v řádu dnů nebo týdnů. Pak samozřejmě platí to, že poslanec, který je pravomocně odsouzen, nemá právo hlasovat v Poslanecké sněmovně. To je podstatné a to je vyřešeno," řekl Tejc.

"Kauzu, kterou jsme řešili u pana Bárty a Škárky, tu máme dnes skutečně natvrdo," vyjádřil se předseda sněmovního výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Stanislav Polčák (TOP 09). "Máme poslance, který je odsouzený a nemůže v tuto chvíli vykonávat mandát. Na druhou stranu mu mandát náleží. Ve Velké Británii je úprava, podle které odsouzení déle než na jeden rok mandát automaticky ztrácí," řekl Polčák.

Milionový úplatek

Pekárek jako bývalý kolínský místostarosta nabídl podle soudu brněnskému podnikateli Petru Ličkovi, že zařídí za milionový úplatek prodej pozemků za nižší cenu, než se počítalo v městském rozpočtu. Pekárkovi se podle žalobce podařilo o transakci přesvědčit městskou radu i zastupitelstvo. Vlastník nyní parcely pronajímá k zemědělským účelům.

Poslanec v úterý uvedl, že se s podnikatelem Ličkou neviděl až do doby, kdy už na radnici byla jeho nabídka s cenou. Nikdy ho prý o úplatek nežádal. Vrchní soud v Praze však Pekárka pravomocně poslal na 5 let za mříže. Dostal také pokutu 250 000 korun a zakázal mu na pět let pracovat v orgánech samosprávy.

kalJan Kálal, skŠárka Kabátová

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.