Pondělí 25. září 2023, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pekarová je poprvé mezi hrstkou nejvlivnějších Češek. První je Kellnerová

Dnešním hostem pořadu Rozstřel je Markéta Pekarová Adamová (TOP 09), předsedkyně Poslanecké sněmovny PČR. foto: Jakub Stadler, MAFRA

Nejvlivnější ženou Česka je podle časopisu Forbes podnikatelka, filantropka a většinová majitelka skupiny PPF Renáta Kellnerová. Na druhém místě letošního žebříčku je místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která byla loni první.
  12:41

Třetí pozici obsadila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09, která se na předních příčkách tohoto žebříčku umístila letos poprvé. Hodnocení Forbes zveřejnil na webu ve čtvrtek.

Žebříček nevlivnějších žen v ČR sestavil časopis Forbes podvanácté. Letos v něm figuruje rekordních 195 jmen významných Češek z nejrůznějších oblastí, od veřejné sféry a politiky přes byznys až po neziskový sektor, z toho 25 jmen je nových.

Kellnerová, která po tragickém úmrtí svého muže v roce 2021 začala spravovat majetek PPF, se na první pozici umístila poprvé. Loni byla třetí. Časopis Forbes vyzdvihl především její působení v pozici předsedkyně správní rady rodinné nadace The Kellner Family Foundation, která letos darovala 500 milionů korun na vybudování onkologického centra v pražské motolské nemocnici.

„Jakkoliv si byznys nenechává stranou, centrem jejího zájmu je primárně dobročinnost, jak je ostatně patrné z poslední výroční zprávy, kde Renáta Kellnerová vystupuje ve jménu dobročinných aktivit rodinné i firemní nadace,“ komentoval prvenství Kellnerové Forbes.

Druhá Jourová se na předních místech žebříčku umisťuje opakovaně. Třetí Pekarová Adamová byla loni patnáctá. „Nejvýše postavená žena - ústavní činitelka v Česku patří k nejvýraznějším tvářím současné české politiky, před pár týdny absolvovala ostře sledovanou cestu na Tchaj-wan, kam ji doprovodila delegace 150 českých podnikatelů a podnikatelek. Je také vlivným hlasem hájícím práva žen v politice i mimo ní,“ uvedl Forbes.

Top 10 nejvlivnějších žen Česka:
PořadíJménoFunkce
1.Renáta Kellnerováspolumajitelka PPF, zakladatelka The Kellner Family Foundation
2.Věra Jourovámístopředsedkyně Evropské komise
3.Markéta Pekarová Adamovápředsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR
4.Lenka Bradáčovávrchní státní zástupkyně v Praze
5.Kateřina Jiráskováfinanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF
6.Michaela Chaloupkováředitelka divize Správa, členka představenstva ČEZ
7.Katarína Kohlmayerfinanční ředitelka a členka představenstva KKCG
8.Petra Kutnarováspolumajitelka společnosti DEK
9.Petra Procházkováfinanční ředitelka a členka představenstva Agrofert
10.Ivana Tykačmajitelka realit, zakladatelka Women for Women

Zdroj: Forbes

V první desítce nejvlivnějších žen dále figuruje mimo jiné pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, finanční ředitelka a předsedkyně představenstva PPF Kateřina Jirásková, členka představenstva ČEZ Michaela Chaloupková či finanční ředitelka a členka představenstva KKCG Katarína Kohlmayer.

Na 11. místo zařadil časopis ministryni obrany Janu Černochovou z ODS a na 24. pozici prezidentovu manželku Evu Pavlovou. Vedoucí prezidentské kanceláře Jana Vohralíková pak obsadila 49. místo.

Časopis sledoval přes 500 žen z nejrůznějších oborů, hodnotil je v každé kategorii podle několika základních kritérií, podle nichž přiděloval body. Podle Forbesu vlivných žen přibývá především v tuzemském byznysu, v letošním žebříčku se objevilo přes 20 nových jmen českých podnikatelek a manažerek.

Autoři: ,

Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!
Vyzkoušejte zdarma účinky mořského kolagenu na vlastní kůži!

Pleť bez vrásek, pevné nehty a vlasy plné života – to je snad sen všech žen. Mořský kolagen collalloc slibuje tyto výhody a mnoho dalších. Ale je...