Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Tchaj-wan letí s Pekarovou i největší podnikatelská delegace za pět let

Česko

  6:52aktualizováno  14:58
Na Tchaj-wan a ještě před tím do Jižní Koreje spolu se šéfkou Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou v úterý odletí zástupci pěti parlamentních stran a také početná podnikatelská mise. „Jedná se o největší podnikatelskou delegaci za posledních pět let,“ řekla v pondělí Pekarová Adamová. Delegace bude mít podle ní okolo 150 členů.

Do Jižní Koreje, odkud pak v sobotu zamíří na Tchaj-wan, poletí delegace v čele s Pekarovou Adamovou s třemi mezipřistáními - v Bahrajnu, indické Bombaji a v Ho Či Minově městě ve Vietnamu.

Do Česka se delegace vedená šéfkou Sněmovny vrátí 30. března.

Prezident Pavel vysílá na Tchaj-wan Foltýna

Z týmu spolupracovníků prezidenta Petra Pavla se zúčastní cesty exšéf Vojenské policie Otakar Foltýn.

„Určitě nebudu mluvit panu prezidentovi do výběru. Smyslem je, aby se informace dostaly i do jeho týmu “ odvětila Pekarová Adamová na dotaz, proč letí právě Foltýn.

„Jsou to obě mimořádně vyspělé ekonomiky,“ řekl na adresu Jižní Koreje a Tchaj-wanu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

V Koreji ho budou zajímat zkušenosti s využíváním vodíku v dopravě. Setkat se chce se zástupci firem Hyundai, Nexen a Samsung. Spolu s Hanákem delegaci podnikatelů povede předseda Česko-tchajwanské obchodní komory Pavel Diviš.

„V Korejské republice i na Tchaj-wanu na firmy čekají podnikatelská fóra s místními partnery, během mise se navíc plánují podepsat významná memoranda o obchodní spolupráci,“ uvedl Hanák.

V Tchaj-peji čeká na účastníky mise setkání Česko-tchajwanské podnikatelské rady. Součástí programu bude také veletrh Smart City Summit & Expo. Veletrh je podle Svazu průmyslu nejvýznamnější akcí svého druhu v ICT v asijsko-pacifickém regionu.

Polovina podnikatelské části delegace poletí s předsedkyní dolní parlamentní komory i do Koreje. Zbývající se vypraví komerční linkou pouze na Tchaj-wan.

„Tchaj-wan je významným obchodním partnerem České republiky. Naše přátelství je postaveno na hodnotách svobody, demokracie a lidských práv. To je něco, čemu autoritáři nebudou nikdy rozumět,“ napsala k cestě na Tchaj-wan předsedkyně Sněmovny na webovou stránku misetaiwan.psp.cz, která byla právě kvůli této cestě zřízena a na které bude moci veřejnost průběžně sledovat výstupy.

SPD šéfka Sněmovny na Tchaj-wan nebere, ANO svého zástupce vyšle

Spolu s Pekarovou Adamovou poletí také Marek Benda a Pavel Žáček z ODS, Marek Ženíšek z TOP 09, Marek Výborný z KDU-ČSL, Ondřej Lochman z klubu STAN a zástupce opozičního hnutí ANO Ivan Jáč.

V delegaci není nikdo z Pirátů a také z opozičního hnutí SPD. Pekarová Adamová potvrdila, že o účast nikoho z SPD ani neměla zájem.

Předsedkyni Poslanecké sněmovny doprovodí stovka českých podnikatelů. Jde o zástupce firem z oborů nanotechnologií, e-mobility, inovací ve zdravotnictví, umělé inteligence, cirkulární ekonomiky, informačních a komunikačních technologií nebo energetiky.

Užší kontakty s Tchaj-wanem nastartovala před třemi lety výprava předsedy Senátu v čele s Milošem Vystrčilem. Uskutečnila se přes hrozby a protesty Číny a nesouhlas Hradu či představitelů tehdejší vlády Andreje Babiše.

Loni tuto asijskou zemi navštívila delegace senátorů a zástupců ministerstev. Čínská strana proti těmto návštěvám protestuje. Protesty čínské strany vyvolal i telefonát tchajwanské prezidentky Cchaj Jing-wen novému prezidentovi Petru Pavlovi po jeho zvolení.

Žádný další akt ze strany Číny neprobíhá, řekla Pekarová Adamová

„Čína je rozhodně proti tomu, aby země, se kterými má diplomatické vztahy, navazovaly oficiální výměny s Tchaj-wanem. Vyzýváme příslušné strany, aby své nesprávné rozhodnutí zrušily,“ uvedla začátkem února mluvčí čínské diplomacie Mao Ning.

„Žádný další akt ze strany Číny už neprobíhá,“ řekla v pondělí Pekarová Adamová.

Česko podle premiéra Petra Fialy přistupuje k Číně podobně jako většina západních spojenců. „Máme vlastní politiku jedné Číny, což je formulace, která naprosto přesně vyjadřuje skutečnost a je i dlouhodobou konstantou české zahraniční politiky,“ řekl předseda vlády.

S Tchaj-wanem má podle něj Česko velmi dobrou spolupráci v ekonomice, obchodu, vzdělávání či výzkumu.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!