Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Pekarová Adamová mluvila s šéfem diplomacie Tchaj-wanu, ostrov chce navštívit

Do štábu koalice SPOLU dorazila také předsedkyně Sněmovny a TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. (24. září 2022) foto: Petr TopičMAFRA

Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová plánuje navštívit na konci letošního března Tchaj-wan. Doprovodit ji má delegace podnikatelů, zástupců měst i vědecko-výzkumných a vzdělávacích organizací. O cestě i dalších tématech ve středu jednala prostřednictvím videohovoru s tamním ministrem zahraničních věcí Josephem Wu. Informoval o tom mluvčí předsedkyně Sněmovny Martin Churavý.
  10:30aktualizováno  15:42

Tchaj-wan navštívil již v roce 2020 předseda Senátu Miloš Vystrčil. Loni tuto asijskou zemi navštívila delegace senátorů a zástupců ministerstev. Čínská strana proti těmto návštěvám protestuje. Protesty čínské strany vyvolal i pondělní telefonát nově zvoleného prezidenta ČR Petra Pavla s tchajwanskou prezidentkou Cchaj Jing-wen.

Pavel podle čínské diplomacie ustoupil od svých slov, že je třeba respektovat princip jedné Číny, což podle Pekingu uváděl v době volební kampaně. Český premiér Petr Fiala (ODS) v reakci prohlásil, že Česko jako suverénní stát samo rozhoduje, s kým si zavolá a s kým se bude potkávat.

„Pana ministra (Josepha Wu) jsem ubezpečila, že systematická podpora partnerů, kteří dodržují lidská práva a ctí principy liberální demokracie, patří mezi priority naší parlamentní diplomacie. Jsem velmi ráda, že v tom po dlouhých letech poznamenaných vzájemnou nekoordinovaností budou konečně všichni čeští ústavní činitelé opět zajedno,“ uvedla k telefonátu Pekarová Adamová.

Předsedkyně Sněmovny ve středu také Českému rozhlasu řekla, že o plánu své cesty chce jednat během večerní schůzky nejvyšších ústavních činitelů s nově zvoleným prezidentem. Nechtěla sdělit, zda má, či nemá v úmyslu Pavla na misi pozvat s tím, že jde o vysoce citlivou informaci.

Česko podle Fialy přistupuje k Číně podobně jako většina západních spojenců. „Máme vlastní politiku jedné Číny, což je formulace, která naprosto přesně vyjadřuje skutečnost a je i dlouhodobou konstantou české zahraniční politiky,“ řekl po dnešním jednání vlády. S Tchaj-wanem má podle něj Česko velmi dobrou spolupráci v ekonomice, obchodu, vzdělávání či výzkumu.

O konkrétních plánech ohledně Pavlovy případné cesty na Tchaj-wan nemá premiér žádné informace. Na diskuse o koordinaci zahraniční politiky mezi vládou a prezidentem je podle něj čas, tématem ale bude i na dnešním setkání nejvyšších ústavních činitelů s Pavlem.

„Budeme se bavit nejen o spolupráci těchto klíčových ústavních institucí, ale určitě i o tom, jak budeme do budoucna koordinovat naše zahraničněpolitické aktivity,“ dodal Fiala.

Nově zvolený prezident Pavel v pondělním telefonátu ujistil tchajwanskou prezidentku, že Tchaj-wan a Česká republika sdílejí hodnoty svobody, demokracie a lidských práv a že budou dále posilovat partnerství. Poděkoval jí také za gratulaci k vítězství ve víkendových prezidentských volbách.

Čínská diplomacie tento telefonát odsoudila. Podle mluvčí čínské diplomacie Mao Ning šlo o vážné vměšování do vnitřních záležitostí Číny. Čína považuje demokratický Tchaj-wan za svou nedílnou součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti.

„Já jsem telefonát s tchajwanskou prezidentkou nedělal proto, abych někoho naštval,“ řekl Pavel v úterý rozhovoru pro Frekvenci 1. Poukázal na to, že Česko má s Tchaj-wanem silné obchodní vztahy i sdílené hodnoty a nevidí jediný důvod, proč to skrývat. Z české strany to podle něj neznamená nic protičínského, ale jen vyjádření české suverenity a národních zájmů.

Autoři: ,

Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet
Nehubněte do plavek, hubněte pro sebe! Vyhrajte proměnu s KetoDiet

Hubnutí není jen o tom, jak budete vypadat v plavkách u bazénu. Nadváhu doprovází kromě přebytečných kil také zdravotní problémy. A to je dobrý...

Mohlo by vás zajímat