Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Pekingské přísliby pro Londýn

Česko

Především mladí atleti a veslaři ukázali na právě skončené olympiádě medailový potenciál

PRAHA Mají společné tři věci. Není jim víc než 25 let, v Pekingu se poprvé zúčastnili olympijských her a uspěli. Jejich výsledky se sice neobjevily na titulních stranách, přesto by českého fanouška měly potěšit. Tito mladí čeští sportovci jsou totiž příslibem do budoucna, třeba pro hry v Londýně za čtyři roky.

Atletika. Právě v Ptačím hnízdě, atletickém centru pekingských her, se urodilo nejvíce nadějných výsledků českého mládí. Zuzana Hejnová v běhu na 400 metrů překážek obsadila sedmé místo časem těsně pod svým českým rekordem. Velmi dobře si vedl na 110 metrech překážek i Petr Svoboda, kterému finále uniklo kvůli semifinálovému výpadku, za výkony z rozběhu a čtvrtfinále by si ho však určitě zasloužil. Překážkář Jiří Mužík, stříbrný medailista z ME 2002, považuje účast ve finále běžeckých disciplín za obrovský úspěch. Co může jejich umístění znamenat pro budoucnost? „Rozhodně je úspěch může nabudit, předvídat je ale těžké. Kdybychom se bavili o tom, zda mohou uspět příští rok na mistrovství světa v Berlíně, tak řeknu, že jednoznačně ano, ale nelze odhadovat jejich výkon čtyři roky dopředu,“ tvrdí Mužík, ale dodává, že v Londýně by naši atleti mohli být v ideálním věku. „Spousta skvělých překážkářů zaběhla své nejlepší časy kolem třiceti let. Sám jsem se na tu dobu těšil, bohužel však přišla zranění.“ Svobodovi bude v Londýně 28 let, Hejnové dokonce jen 26.

Kromě překážkářů se velmi pozitivně předvedl také dálkař Novotný, první Čech v olympijském finále od roku 1936. Do finále se dostali také dvacetiletý tyčkař Kudlička a pětadvacetiletý oštěpař Veselý. Veslování. Také v tomto tradičním českém sportu uspělo české mládí. Především čtyřka bez kormidelníka, jejíž věkový průměr byl podstatně nižší než u konkurenčních posádek, překvapila svým pátým místem. Michal Vabroušek, zlatý skifař z mistrovství světa 2000, považuje jejich výkon za výjimečný a předpovídá jim slibnou budoucnost. „Ještě loni jezdili v kategorii do 23 let, kterou také vyhráli, a letos byli pátí na olympiádě. Pokud by zvyšování jejich výkonnosti pokračovalo tímto tempem, budou v Londýně bojovat o zlato,“ říká v současné době ústřední trenér české veslařské mládeže. Zároveň dodává, že veslování je silový sport a ideální věk veslaře je mezi 26 a 30 lety: „To přichází ideální kombinace zkušenosti a síly.“

Pouze o jednu pozici hůře dopadl ženský dvojskif Vařeková, Antošová, kterou však kvůli nemoci ve finále nahradila Miroslava Knapková. Vařekové i Antošové bylo letos 21 let, uhádnout jejich budoucnost je podle Vabrouška složitější. „Holky se můžou zamilovat a je otázka, jestli se budou chtít dál věnovat veslování,“ upozorňuje.

Ostatní sporty. Moderní pětibojař David Svoboda jel do Pekingu po stříbru z mistrovství světa jako favorit. A až do osudného parkuru svou roli plnil dokonale. Nakonec skončil až na 29. místě, ve svých třiadvaceti letech má však na zisk další velké medaile ještě čas. Podobný příběh představoval závod bikerky Terezy Huříkové. Jednadvacetiletá juniorská mistryně světa bez vlastního zavinění upadla a s naraženými žebry se závodu odstoupila.

Věštit sportovní budoucnost je těžké. O výsledku často rozhoduje štěstí. A co především potřebují české sportovní naděje? „Prvořadé je zdraví, pak mohou přijít výsledky,“ říká Mužík, který ví, o čem mluví.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!