Úterý 10. prosince 2019svátek má Julie 4 °C polojasno Předplatné LN
27. listopadu 2019 16:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peklo předkupního práva. Chystaná novela problémy nevyřeší, míní experti

Nemovitost (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nemovitost (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Znovuzavedení předkupního práva stále významným způsobem straší klienty realitních kanceláří. Kupující si ani po uzavření smlouvy nemůže být jistý, zda podíl k nemovitosti získá, či nikoliv. Ačkoliv by předkupní právo počátkem roku 2020 mělo projít novelizací, podle expertů se tím s ním spojené problémy nevyřeší.

„Bohužel současný návrh neřeší tuto problematiku komplexně, osvobozeny budou pouze převody jednotek v bytovém domě. Naopak příjezdových cest se novela netýká, což považujeme za chybu,“ zkritizovala Andrea Daňhelová, jednatelka společnosti Fincentrum Reality. „Občan si tak koupí nemovitost a až v budoucnu se může dozvědět, že se k ní ani nedostane.“

Od zavedení předkupního práva do tuzemského realitního trhu uběhly téměř dva roky. Fincentrum Reality jej za tu dobu řešilo zhruba v padesáti procentech všech transakcí, přičemž v bezmála deseti procentech se kvůli tomuto nakonec muselo od prodeje nemovitosti odstoupit.

„Stále je to velká komplikace. Vysvětlovat a stanovit postup čeká makléře při náběru každé takové zakázky. Majitel ve většině případů ani netuší, že předkupní právo na jeho nemovitosti vázne,“ uvedla Daňhelová.

„Obesílat desítky či stovky spoluvlastníků je nejen administrativně náročné, ale též zbytečné, neboť tu zákonné předkupní právo neplní žádnou smysluplnou funkci,“ doplnil advokát Petr Bezouška.

Klid podle odborníků do situace nevnese ani chystaná novela, která by měla znění předkupního práva upravit začátkem roku 2020. Přesto se k ní několik prodejců nemovitostí upíná.

„Setkali jsme se s požadavky ze strany klientů uzavřít smlouvu o smlouvě budoucí kupní, kdy podmínkou pro uzavření bude okamžik novelizace občanského zákoníku, který předkupní právo zruší,“ přiblížila Andrea Daňhelová. „Takový extrémní přístup v rámci právní jistoty ale rozhodně nedoporučujeme,“ dodala záhy.

Nejproblematičtější je podle expertů skutečnost, že novela neřeší příjezdové cesty, které představují nejkritičtější oblast v rámci předkupního práva. Proto by spíše doporučovali rozdělit prodej nemovité věci v občanském zákoníku na věc hlavní a vedlejší. „Pokud bude podíl pouhou věcí vedlejší, například garáž nebo příjezdová cesta, předkupní právo by se neuplatňovalo,“ vysvětlila Daňhelová.

Lidovky.cz
Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

Premium

Hořký čaj? Nesmysl! Pediatr v knize vyvrací mýty o domácím léčení dětí

Dětský lékař z Hradce Králové Ladislav Hanousek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hradecký dětský lékař Ladislav Hanousek vydal knihu Maminko, není mi dobře, která má rodičům pomoci s léčbou i výchovou...