Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pěkné články aneb zavrtěli Češi psem?

Česko

BRUSELSKÝ ZÁPISNÍK

Každá vláda má strach z negativních titulků. Platí to obecně a ve zjitřené době obzvlášť. Proto se česká vláda cítila iritována palcovými titulky v západním tisku, že problémy států východní Evropy mohou stáhnout ke dnu i západní ekonomiku. V časech ekonomické krize se podobná proroctví lehce stávají sebenaplňujícím proroctvím.

Nejmenovaní členové Topolánkova kabinetu, kteří kvůli předsednictví tráví víc času venku než doma, si na to postěžovali před novináři. V žaludku jim ležel zejména článek na titulní stráně Financial Times z poloviny února, který Západ varoval před „východním výbuchem“. Ratingová agentura Moody’s předestřela katastrofickou vizi pádu regionálních měn a krachu zdejších bank, jež v drtivé většině vlastní západní matky, a FT z analýzy agentury vycházely.

Na konci února stejně renomované médium, týdeník The Economist, přinesl titulek na obálce „Účet, který může rozbít Evropu“. Příběh byl stejný: slabé východní ekonomiky se potácejí nad propastí a ohrožují i nás. Dala se dohromady situace Ukrajiny či Maďarska s Polskem a Českem a vyznění bylo jasné.

Už v mezičase přišel známý dopis guvernérů středoevropských centrálních bank, kteří se proti míchání jablek s hruškami ohradili. A přišla i neformální setkání politiků z východní Evropy s novináři z daných médií. Do třetice přišel, evidentně, efekt.

„Nezodpovědné psaní“ Ve čtvrtek 5. března bruselský zpravodaj Economistu zkritizoval „ignoranci a lenost“ západních médií, která státy bývalého ostbloku „v rámci zjednodušení berou jako monolit“. Minulý týden pak šéf bruselské buňky FT uvedl svůj blog větou: „Konečně se začíná ujímat vzkaz, že je nesmyslné dívat se na postkomunistickou Evropu jako na homogenní celek...“

Tony Barber v článku cituje novou analýzu agentury Moody’s – která se tentokrát chytila za nos a zdůrazňuje rozdíly mezi státy střední Evropy, pokud jde o míru rizika, insolventnost bank apod. – a také kritizuje západní kolegy za „nezodpovědné reportování“. „Maďarsko v minulosti rozdávalo hypotéky v cizí měně jak nezjednané, jiní, například Češi, ale ne,“ píše britský zpravodaj.

Jako by to z úst českého politika vypadlo. A velmi pravděpodobně také vypadlo. Tony Barber i David Rennie patří do okruhu cizích novinářů, s nimiž čeští politici mluví, když dorazí do Bruselu. Je na tom něco špatného? Vůbec ne, naopak, vždyť se tím čistí vzduch a kýženě i odstraňují omyly.

A pak že mediální politika nefunguje.

O autorovi| Kateřina Šafaříková, stálá zpravodajka LN

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!