Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Poslanecké tažení proti olomouckým státním zástupcům: Pelikán návrhy odmítl

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v dopise premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) odmítl návrh poslanců na změny trestního řádu. V případě jejich výzvy na řešení situace na olomouckém vrchním státním zastupitelství navrhuje, aby je vláda vzala na vědomí s tím, že sněmovně budou vysvětleny zákonné možnosti odvolávání vedoucích státních zástupců nebo jejich náměstků.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci na usnesení, která v únoru přijali poslanci na návrh komise k reorganizaci policie, premiérovi sdělil, že řešení je zcela v kompetenci ministerstva spravedlnosti. Informoval o tom v pátek server Česká justice, který má dopisy ministrů k dispozici.

Poslanci v únoru požádali kabinet o změnu trestního řádu či o zvážení opatření v souvislosti s činností olomouckého vrchního státního zastupitelství (VSZ). Sobotka následně prostřednictvím dopisů vyzval ministry vnitra a spravedlnosti, aby mu do poloviny března předložili k poslaneckým usnesením svá stanoviska a navrhli postup za svůj úřad.

Podle Pelikána ale požadavky poslanců „významným způsobem zasahují do koncepce veřejné žaloby“, a nedoporučuje tedy jejich realizaci. Změny trestního řádu, které navrhla sněmovna, označil Pelikán za „nesystémové, přičemž vyvolávají i otázku svého souladu s ústavním pořádkem“. „K požadovanému zpracování novelizace trestních předpisů proto nepovažuji za vhodné přistupovat a navrhuji o tom informovat Sněmovnu,“ uvedl podle webu ministr spravedlnosti v dopise s datem 14. března.

Podle Chovance usnesení poslanců spadají kompetencemi zcela do gesce ministerstva spravedlnosti, zejména u některých návrhů postupů by totiž jinak mohla být dána příčina ke spekulacím o možných účelových zásazích ministerstva vnitra. V dopise premiérovi Chovanec ale současně připustil spolupráci vnitra v případě změn trestního řádu ohledně pravomocí vyměnit státního zástupce nebo určit k vyšetřování konkrétního policistu.

Sněmovna počátkem února schválila usnesení, podle něhož by se vláda měla zabývat situací na olomouckém vrchním státním zastupitelství. Zvážit by měla i personální změny na vedoucích postech. Poslanecká komise k reorganizaci policie totiž zkritizovala olomoucké žalobce, protože v souvislosti s policejní reformou podle poslanců vypustili některé neověřené a nepravdivé informace. Tím podle poslanců aktivně vstoupili do politického života. Komise také míní, že porušovali zákon.

Sněmovna také vyzvala vládu, aby v souvislosti s činností olomouckého VSZ posoudila, zda postačuje kárná žaloba, kterou podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, nebo zda nejsou potřeba další opatření, včetně personálních změn.

Poslanci po kabinetu také chtěli, aby přišel s novelou trestního řádu. Na vyšetřování trestných činů, z jejichž spáchání jsou podezřelí státní zástupci, by podle nich neměli kvůli možným osobním vazbám dohlížet jiní žalobci. V případě trestného činu zneužívání pravomoci, z něhož by byli podezřelí vedoucí státní zástupci nebo jejich náměstci, by navíc podle dolní komory neměla plynout promlčecí doba.

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Jak Nico měnil triko. Proč Stanciu opustil Spartu? A proč šel do Slavie?

Nicolae Stanciu v ligovém utkání Slavie s Karvinou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když se po rozhovoru loučí, otře čelo a prohodí: „Uf, to bylo hodně otázek!“ Muselo být. Logicky. Zpátky v Praze je...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...