Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pelikán: Nejsem ve vládě sám, kdo je pro přerozdělování uprchlíků. Souhlasí i Herman

Evropa

  11:54
PRAHA - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který veřejně podporuje přerozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie, naznačil, že vstřícný postoj není tak úplně cizí i jiným kolegům z kabinetu. Podle zjištění serveru Lidovky.cz tak mluvil například o ministrovi kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL). Většina ministrů ale dala najevo jasný distanc.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán foto:  Petr Topič, MAFRA

„Domnívám se, že žijeme v jedné Evropě, a že tudíž problém migrace na jejím území je problém, který je společný. Musíme se o něj nějak podělit,“ řekl ministr Pelikán několik dní poté, co vláda jednala o přijímání uprchlíků v Česku.

Ta ale navenek vysílá jiný signál: dál totiž odmítá povinné kvóty, podle nichž by si země EU běžence přerozdělily. „Musíme dát Evropě najevo, že ji v tom nenecháme,“ uvedl v rozhovoru pro server Aktualne.cz šéf spravedlnosti.

Kvůli kvótám na uprchlíky hraje Česko s EU vabank

Takový postoj, jak naznačil, nezaujímá ve vládě sám. „Ale myslím, a neplatí to jen o našem hnutí, že i řada lidí, kteří to hlasováním neprojevili, má nějakou pochybnost a necítí se už úplně komfortně v postoji, který dnes zastáváme,“ přiblížil Pelikán.

Serveru Lidovky.cz takovou informaci zatím potvrdil jen ministr kultury Daniel Herman. Ten uvedl, že ministrova slova se týkají jeho osoby. „Jedním z principů EU je solidarita. Samozřejmě nemůže být bezbřehá. Je třeba rozlišovat mezi uprchlíky postiženými obrovskou humanitární katastrofou v domovských zemích, kterým je třeba pomoci, a ekonomickými migranty, kteří jdou takzvaně. „za lepším,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Chovanec, Babiš, Šlechtová proti

Zda je mezi ministry více zastánců přerozdělování, není jasné. Koho měl Pelikán na mysli, nechtěl zatím ani on sám komentovat.

„Tak o mně určitě nemluvil. Neumím komentovat pocity pana Pelikána. Ptejte se jeho, ať řekne, koho myslel, a přestane kličkovat. Já jsem zásadně proti kvótám. Nic neřeší a jen odvádí pozornost od pravých příčin a opravdu efektivních řešení,“ uvedl Chovanec.

Výroky Klause a Zemana k uprchlíkům jsou hnus, říká Schwarzenberg. Kritizuje i Babiše

Stejného názoru je také ministr financí Babiš. „Určitě ne, jsem proti kvótám. Nejdřív musí Evropa vyřešit ilegální imigraci, systémově ochránit schengenský prostor, zjistit vůbec, kolik uprchlíků se nachází na kontinentě a hlavně vyhovět jejich vůli být v Německu a skandinávských zemích,“ sdělil vicepremiér.

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) také uvedl, že neví, koho měl Pelikán na mysli. Na pomyslné seznamu „podporovatelů“ totiž není ani ministryně a jeho stranická kolegyně Šlechtové. „Určitě ne. Podporuji odmítavé stanovisko ke kvótám. Z principu se domnívám, že kvóty jsou řešením,“ napsala v sms zprávě.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat