Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pelikán: Nejsem ve vládě sám, kdo je pro přerozdělování uprchlíků. Souhlasí i Herman

Evropa

  11:54
PRAHA - Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO), který veřejně podporuje přerozdělování uprchlíků mezi země Evropské unie, naznačil, že vstřícný postoj není tak úplně cizí i jiným kolegům z kabinetu. Podle zjištění serveru Lidovky.cz tak mluvil například o ministrovi kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL). Většina ministrů ale dala najevo jasný distanc.

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán foto:  Petr Topič, MAFRA

„Domnívám se, že žijeme v jedné Evropě, a že tudíž problém migrace na jejím území je problém, který je společný. Musíme se o něj nějak podělit,“ řekl ministr Pelikán několik dní poté, co vláda jednala o přijímání uprchlíků v Česku.

Ta ale navenek vysílá jiný signál: dál totiž odmítá povinné kvóty, podle nichž by si země EU běžence přerozdělily. „Musíme dát Evropě najevo, že ji v tom nenecháme,“ uvedl v rozhovoru pro server Aktualne.cz šéf spravedlnosti.

Kvůli kvótám na uprchlíky hraje Česko s EU vabank

Takový postoj, jak naznačil, nezaujímá ve vládě sám. „Ale myslím, a neplatí to jen o našem hnutí, že i řada lidí, kteří to hlasováním neprojevili, má nějakou pochybnost a necítí se už úplně komfortně v postoji, který dnes zastáváme,“ přiblížil Pelikán.

Serveru Lidovky.cz takovou informaci zatím potvrdil jen ministr kultury Daniel Herman. Ten uvedl, že ministrova slova se týkají jeho osoby. „Jedním z principů EU je solidarita. Samozřejmě nemůže být bezbřehá. Je třeba rozlišovat mezi uprchlíky postiženými obrovskou humanitární katastrofou v domovských zemích, kterým je třeba pomoci, a ekonomickými migranty, kteří jdou takzvaně. „za lepším,“ napsal serveru Lidovky.cz.

Chovanec, Babiš, Šlechtová proti

Zda je mezi ministry více zastánců přerozdělování, není jasné. Koho měl Pelikán na mysli, nechtěl zatím ani on sám komentovat.

„Tak o mně určitě nemluvil. Neumím komentovat pocity pana Pelikána. Ptejte se jeho, ať řekne, koho myslel, a přestane kličkovat. Já jsem zásadně proti kvótám. Nic neřeší a jen odvádí pozornost od pravých příčin a opravdu efektivních řešení,“ uvedl Chovanec.

Výroky Klause a Zemana k uprchlíkům jsou hnus, říká Schwarzenberg. Kritizuje i Babiše

Stejného názoru je také ministr financí Babiš. „Určitě ne, jsem proti kvótám. Nejdřív musí Evropa vyřešit ilegální imigraci, systémově ochránit schengenský prostor, zjistit vůbec, kolik uprchlíků se nachází na kontinentě a hlavně vyhovět jejich vůli být v Německu a skandinávských zemích,“ sdělil vicepremiér.

Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) také uvedl, že neví, koho měl Pelikán na mysli. Na pomyslné seznamu „podporovatelů“ totiž není ani ministryně a jeho stranická kolegyně Šlechtové. „Určitě ne. Podporuji odmítavé stanovisko ke kvótám. Z principu se domnívám, že kvóty jsou řešením,“ napsala v sms zprávě.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Mohlo by vás zajímat