12. ledna 2017 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pelikán si zve šéfa Vrchního soudu na kobereček. Kvůli schůzce s advokátem

Jaroslav Bureš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaroslav Bureš | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Loňská schůzka předsedy Vrchního soudu v Praze Jaroslava Bureše s vlivným advokátem nezůstala bez odezvy. Za soukromé setkání s Radkem Pokorným, který je blízkým přítelem premiéra Bohuslava Sobotky, ho čeká pohovor s ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem.

„Informace o této schůzce mě znepokojila. Pana předsedu Bureše jsem pozval na osobní setkání, schůzka proběhne v příštích dnech,“ napsal LN šéf české justice Robert Pelikán (ANO).

Bureš s Pokorným, jak LN upozornily, loni v září poobědval v ­luxusní restauraci Kalina v centru Prahy. Podle Pokorného, jehož advokátní kancelář zastupuje zájmy významných korporací v ­Česku, šlo o setkání dvou známých.

Předseda pražského vrchního soudu, kde končí prakticky všechny důležité kauzy v Čechách – namátkou případ exhejtmana Davida Ratha –, hraje o reputaci. Podle zákona o soudech a soudcích totiž pro justiční funkcionáře platí přísná pravidla týkající se také soukromého života. Za provinění mohou čelit i kárnému řízení.

Kdo platil?

Ačkoli loňský oběd sám Pokorný potvrdil, Bureš v reakci uvedl, že prý „o žádnou schůzku nešlo“.

Předsedovi soudu proto LN položily dvanáct otázek. Zajímalo nás, jestli stále trvá na svých slovech, že nešlo o schůzku, o jakých tématech s prominentním advokátem hovořil, kdo platil anebo s kolika jinými advokáty se loni takto soukromě setkal.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz