30. května 2018 11:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

PEN klub vyjádřil soustrast s novinářem Babčenkem, ve středu uctí jeho památku

Arkadij Babčenko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Arkadij Babčenko. | foto: Reprofoto

PRAHA Soustrast rodině ruského novináře a spisovatele Arkadije Babčenka, který byl v úterý v Kyjevě zavražděn, ve středu vyjádřil Český PEN klub. Babčenka zastřelil neznámý pachatel, policie ve středu zveřejnila portrét podezřelého.

„Vražda pravděpodobně souvisí s jeho prací. Tento čin musí být pečlivě vyšetřen a spravedlivě potrestán,“ sdělila ve středu Tereza Semotamová za Výbor pro vězněné spisovatele Českého PEN klubu. Památku Babčenka je možné ve středu 30. 5. uctít od 19:00 u ruského velvyslanectví v Praze.

Bude se tam konat akce Čerstvý vzduch pro Oleha, demonstrace za vězněné Volodymyra Balucha a Oleha Sencova, kteří právě drží hladovku, ale také za dalších více než 60 ukrajinských politických vězňů, uvedla Semotamová. Za zavražděného Babčenka se bude držet minuta ticha.

Babčenko loni žil v Praze, do zahraničí se uchýlil kvůli výhrůžkám smrtí. Do července podle rozhlasové stanice Echo Moskvy pobýval v Praze, pak krátce v Izraeli. V Kyjevě se usídlil loni v srpnu a podílel se na vysílání televize ATR pro krymské Tatary na anektovaném Krymu. České ministerstvo vnitra ve středu popřelo informace o tom, že v Česku žádal o azyl či o povolení k pobytu.

PEN klub vyzývá k vytvoření bezpečných podmínek pro práci novinářů

O motivech útoku policie odmítá spekulovat, ale podle Ukrajinské pravdy je hlavní vyšetřovací verzí msta za Babčenkovu novinářskou činnost. Na stanici Echo Moskvy a v ruských sociálních sítích se objevily spekulace, že za vraždou opozičního novináře stojí Moskva. Bývalý ruský opoziční poslanec Ilja Ponomarjov, který pobývá v kyjevském exilu, vyjádřil obavy, že brzy mohou následovat další vraždy politických uprchlíků z Ruska.

„Svoboda slova je jedním z nejvýznamnějších pilířů svobody. PEN klub trvá na principu neomezeného šíření názorů uvnitř každého národa i mezi národy. Ohrazujeme se proti jakémukoli napadání novinářů a vyzýváme k celospolečenské podpoře novinářů a vytvoření bezpečných podmínek pro jejich práci,“ uvedl ještě Český PEN klub.

Babčenko je třetím novinářem, který v ukrajinském hlavním městě v posledních letech zahynul násilnou smrtí. V dubnu 2015 byl ve svém domě zabit proruský aktivista Oles Buzyna, v červenci 2016 v centru Kyjeva vybuchla nálož v automobilu s novinářem Pavlem Šeremetem, kritikem ruského a běloruského režimu.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz