Penalta na konci pomohla Spartě. Utekla Olomouci

OLOMOUC Odpoutali se od Olomouce a mají před sebou jen vedoucí Plzeň. Pro fotbalisty Sparty je po přímém souboji o druhé místo nicméně lídr ligy stále hodně daleko – devítibodový náskok Západočechů se alespoň nezvětšil.

Pokud si na Hané někdo skutečně více zasloužil vítězství, byla to doopravdy Sparta. Zvládla si vypracovat víc vyložených příležitostí, ale gól jí spadl do náruče až zásluhou nešikovné ruky Rossiho ze závěru zápasu.

„Já jsem to viděl přes celé hřiště a myslel jsem, že to je jasná ruka,“ pravil sparťanský brankář Jaromír Blažek. S nařízenou penaltou si poradil Juraj Kucka.

Před téměř dvanácti tisícovkami diváků se vše důležité zrodilo v závěru. Ovšem Olomouc za 89. minutu cítí velkou křivdu.

Provinilec Rossi cestou do kabiny jen prohodil, že se o penaltu nejednalo. „Je přece nějaký výklad pravidel, kdy se mají penalty pískat. Platí to pro situace, když jde ruka aktivně proti balonu, tak ať si každý zhodnotí sám, jestli tu šla ruka aktivně proti míči,“ řekl olomoucký kapitán Aleš Škerle.

Na Kuckovu trefu mohl ve čtvrté minutě nastavení odpovědět ještě Ordoš, jenže jedinou vyloženou šanci domácích v utkání poslal hlavou nad břevno. Pražané popáté za sebou neprohráli, domácí naopak po úvodní letošní porážce v Teplicích opět nebodovali.

Ani po dvanácti letech Sparta na Hané nepadla.

„Ke konci jsme byli lepší. Vytvořili jsme si více příležitostí. Vyhráli jsme zaslouženě,“ podotkl Blažek. Olomouc se v kombinaci potýkala s mírnou nervozitou. Postupem času získala převahu v držení míče, ale do šancí se nedostávala. Obraz hry se ani po obrátce nezměnil.

Byly to brejky Pražanů, které zaváněly větším nebezpečím. Stejně dopadla i situace v 82. minutě, kdy se Wilfried po drobném nedorozumění Drobisze s obranou už nadechoval k zakončení do prázdné sítě, ale hbitý Škerle mu překazil radost. Ne na dlouho – Olomouc remízu nakonec neudržela.

Sparta Praha 1

Branka: 89. Kucka z pen. Rozhodčí: Drábek - Jiřík, Lakomý. ŽK: Vepřek - Vacek, Podaný. Diváci: 11 805. Poločas: 0:0. Olomouc: Drobisz - Janotka (75. Ordoš), Dreksa, Škerle, Vepřek - Bajer, Rossi, Hořava - Hubník, Petr (60. Navrátil), Šultes (84. Kalas). Sparta: Blažek - Adiaba, Brabec, Řepka, Pamič - Vacek - Sionko (73. Podaný), Kladrubský (87. Matějovský), Kucka, Kadlec - Wilfried (90. Kweuke).