Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Penc byl u výslechu kvůli svazkům StB. Úřad mě šikanuje, tvrdí

Česko

  11:30aktualizováno  16:04
PRAHA - Aktivista Stanislav Penc se v pátek dopoledne zpovídal před Úřadem pro ochranu osobních údajů. Pencovi hrozí milionová pokuta za to, že zveřejnil na internetu databázi Státní bezpečnosti. Aktivista ale důsledně odmítá, že by porušil zákon na ochranu osobních údajů.

Stanislav Penc u Úřadu pro ochranu osobních údajů. foto: ČTK

Němec mě chce zničit

"K této věci dál uvádím, že jsem s Igorem Němcem o tomto sporu několikrát vedl telefonický hovor a že v době jedné z mých návštěv na Úřadě před budovou Úřadu mi sdělil, že mě zničí," stojí v protokolu z dnešního výslechu Stanislava Pence.

Při zhruba půlhodinovém výslechu Penc podotkl, že šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec je vůči němu podjatý, protože se osobně znají už dvacet let. Němec se ale dnešního výslechu nezúčastnil.

Aktivista navíc upozornil na pochybení úřadu. "Do protokolu jsem uvedl, že ze spisu zmizelo několik papírů, což považuji za velké pochybení úřadů, například dopis Igora Němce, kde se dotazuje nejvyšší státní zástupkyně, jestli je proti mě vedeno nějaké řízení," zdůraznil pro server Lidovky.cz Penc s tím, že úřad nemá právo vůbec takové informace požadovat. 

Aktivista je přesvědčen, že je nevinný a tažení úřadu vůči sobě považuje za šikanu. "Úřad nemá na takovou šikanu právo," citoval Penc právníky, s nimiž celou kauzu probíral.

Čtěte také


Úřad obvinil před 14 dny Pence z porušení zákona o ochraně osobních údajů. Podle úřadu se provinil tím, že na internetu zveřejnil databáze Státní bezpečnosti, které obsahují osobní data 770 tisíc lidí. Penc ale tvrdí, že na internetu vyvěsil již archivní materiály, na které se zákon nevztahuje. "Jestliže je to archiválie, tak úřad na ochranu osobních údajů nemá co do věci zasahovat," řekl serveru Lidovky.cz Stanislav Penc. "Je to pro celkovou svobodu nás všech. V momentě, kdy se nebudou moci zveřejňovat archiválie, nemůžeme psát knížky o historii," myslí si.

Případ trvá už přibližně 16 měsíců. "Pevně doufám, že dnešním aktem se to dostane z rukou lidí, kteří byli volení na politickou objednávku, to byl inspektor Šnytr a bývalý poslanec ODA (Miloš Šnytr je inspektor ÚOOÚ, pozn. redakce) a tehdejší primátor Igor Němec. Tentokrát to budou mít v rukou právníci, tak snad budou postupovat podle práva a ne podle toho, co jim kdo nakukal," řekl Penc.

Úřad si nyní vzal dvouměsíční lhůtu na posouzení případu. Podle zástupce tiskového mluvčího ÚOOÚ Davida Pavláta by měl úřad rozhodnout do 20. prosince.

Aktivista seznam zveřejnil proto, že podobný krok odmítl udělat Ústav pro studium totalitních režimů. Poprvé ho vyvěsil v červenci loňského roku. Na nátlak Úřadu pro ochranu osobních údajů však správce internetových stránek seznamy stáhl. Penc je poté vyvěsil znovu v listopadu.

Autor: