Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Protidrogová policie vysvětlila Pencovi, proč má ve znaku konopí

Stanislav Penc (fotografie pořízena v roce 2006) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Stanislav Penc (fotografie pořízena v roce 2006) | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Aktivista a bývalý člen Strany Zelených Stanislav Penc žádá Národní protidrogovou centrálu (NPC), aby změnila svůj znak s konopným listem. Propagátor marihuany v tom totiž vidí kriminalizaci marihuany a spojování konopí s tvrdými drogami. Ředitel policejního útvaru v reakci na to napsal Pencovi otevřený dopis, v němž vysvětluje význam symboliky.

"Těší nás Váš neutuchající zájem o policejní symboliku i skutečnost, že se zamýšlíte nad významem právě našeho útvarového znaku," začíná ředitel NPC Jakub Frydrych odpověď. Hned v další části obšírně popisuje, co znak útvaru obsahuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Kromě meče s čepelí a křížovou rukojetí, které podle Frydrycha symbolizují "právo, boj a moc" ze žlutého pozadí vystupuje konopný list. Ten podle něj zas odkazuje na "všudypřítomnost drogového problému a rizik spojených s jejich užíváním".

Užití konopí ve znaku považuje Penc za nesmyslné. Navíc, protidrogová centrála má podle něj za sebou už řadu kontroverzních zákroků. Na dopis od Frydrycha ale přesto reagoval dost klidně. "On hovořil o tom, že to je firemní znak (Frydrych se dříve se vyjádřil tak, že znak je symbol "firemní kultury a hodnot, které jejich příslušníci zastávají"). Něco podobného jako český lev pro státní znak. Což je samozřejmě naprosto scestné a jen to ukazuje úvahu policisty," řekl pro iDnes.cz Penc.

Rozzlobilo ho však, že na jeho výzvu reagoval zrovna Frydrych. Odpověď očekával spíše od policejního prezidenta, kterému svoji stížnost adresoval. "Frydrych rozhodně není ten, kdo by měl rozhodovat o tom, jak bude vypadat znak, uniforma nebo jakým způsobem se policista bude zdravit," dodal pro server.

Celé znění dopisu:

Vážený pane Penci,

těší nás Váš neutuchající zájem o policejní symboliku i skutečnost, že se zamýšlíte nad významem právě našeho útvarového znaku. Ústředním motivem našeho znaku je klasický meč s přímou čepelí a křížovou rukojetí, který je již odpradávna velmi častým symbolem práva, boje a moci. Obvykle symbolizuje nebojácnost, čest a cílevědomost. Náš meč má v dutině jílce ukryt pergamen s Kodexem cti naší jednotky, což pro nás zvyšuje jeho magický význam. Zavěšená miska rovnoramenných vah potom symbolizuje spravedlnost a nestrannost při vymáhání práva. Miska je vyrobena z mosazi pocházející z vystřílených nábojnic a po jejím obvodu je vyraženo naše útvarové heslo „Čest a spravedlnost“. 15 jazykových mutací hesla symbolizuje nejen věkovou hranici trestní odpovědnosti v České republice, ale zejména mezinárodní charakter zločineckých skupin, kterými se především zabýváme. Řetězy na kterých je miska zavěšena, mají každý 182,5 článku, což v součtu představuje naši nepřetržitou připravenost sloužit zájmu zákonů a občanů této země. Uvnitř misky je prášková substance bílé barvy, která vyjadřuje symbol převažující formy nelegálních drog  proti kterým bojujeme. Na pozadí popsaných symbolů je list konopí, který svými kopinatými listy směřujícími do všech světových stran symbolizuje všudypřítomnost drogového problému a rizik spojených s jejich užíváním. Sedm ostrých listů s pilovitými okraji má reprezentovat syrovou realitu drogové závislosti, která je na hony vzdálena salonním úvahám legalizačních aktivistů. Symbol této rostliny je mementem pokrytectví protidrogových politik těch států, ve kterých bývá téma zneužívání marihuany a jejich rizik bagatelizováno či přímo znásilňováno jako zástupné politické téma. Stonek listu, který zakrývá hrot meče, symbolizuje kořeny tradičních hodnot, na kterých je naše společnost postavena a jejichž ochraně jsme se rozhodli sloužit.   

Doufám, že jsem zběžným výčtem významu našeho útvarového znaku, který s hrdostí již více než 22 let nosíme, dostatečně ukojil Vaši badatelskou zvídavost.

V úctě
plk. Mgr. Jakub Frydrych
ředitel Národní protidrogové centrály
Policie České republiky

Zdroj: www. policie.cz

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...