Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Peníze mají přinést alchymisti

Česko

PRAHA Památkáři moc důvodů k radosti nemají. Kvůli vládním škrtům letos dostali o deset procent nižší státní příspěvek a turisti se také nehrnou. Například středočeským hradům a zámkům za poslední dva roky ubylo 34 tisíc návštěvníků. Negativní trend posledních let se teď snaží zvrátit studenti Vysoké školy obchodní v Praze. Vypracovali pět velkých projektů, které mají za úkol vylepšit hospodaření některých středočeských památek. Hradu Křivoklát, zámků Konopiště, Žleby, Mníšek pod Brdy a zahrad pod Pražským hradem. „Do projektů se po dohodě s Národním památkovým ústavem zapojily dvě stovky našich studentů. Museli památky nejprve poznat a dát na papír takové návrhy, které bude možné uvést do praxe,“ řekla jedna z profesorek Šárka Tittelbachová.

Studenti, kteří v uplynulých semestrech vymýšleli, co poradit správcům zahrad pod Pražským hradem, pravděpodobně hledali inspiraci v trojské zoologické zahradě. „Pravidelní návštěvníci by například mohli adoptovat nějakou lavičku nebo strom,“ navrhl v prezentaci student Jan Sedláček. „Součástí prohlídek po Pražském hradě by pak mohly být i noční prohlídky těchto zahrad,“ dodal Sedláček.

Pomůže i magistr Kelley Zajímavé návrhy přednesli také studenti, kteří si pro svůj projekt vybrali hrad Křivoklát. Na pomoc si vzali postavu magistra Edwarda Kelleyho, který byl údajně vězněn v hradních kobkách.

„Některé prostory hradu by mohly sloužit jako alchymistická dílna. Fungovala by jako interaktivní a multimediální expozice,“ navrhla další ze studentek Markéta Nováková. Návštěvníci by se v dílně seznámili s tím, jak fungovala středověká alchymie. „Nechyběly by ani jednoduché pokusy, které by si mohli lidé sami vyzkoušet. Případně si vyrobit vlastní svíčku, mýdlo nebo si stočit vlastnoručně vyrobenou medovinu,“ doplnila další studentka Pavla Formánková.

S návrhy pomáhal i křivoklátský kastelán Luděk Frencl. „Na těchto projektech si nejvíce cením pohledu zvenčí. Toho, že je dávali dohromady lidé, kteří nejsou zatížení chodem památek,“ upozornil Frencl.

Na některých částech projektů se podle něj už opravdu pracuje. „Sháníme peníze z evropských fondů. Když to dobře dopadne, alchymistická dílna by mohla už příští sezonu fungovat,“ doplnil Frencl.

O něco méně byla s některými studentskými nápady spokojena kastelánka zámku Konopiště Marie Krejčová. „Studenti třeba navrhovali místo kavárny zařídit manželské apartmá. To je ale finančně nezvládnutelné. Stejně jako přijmout dalšího pracovníka coby manažera. Ale ještě nemám v ruce detailní analýzu. Je možné, že v ní zámek inspiraci najde,“ podotkla Krejčová. Ke všem projektům teď památkáři vypracují oponenturu.

***

Studenti radí památkářům, jak vylepšit seškrtané finance. Navrhují noční prohlídky či adopci laviček

Mnoho českých památek netrápí jen nízká návštěvnost, ale jsou i ve špatném technickém stavu. O jejich záchranu se snaží stovky dobrovolníků.

Konopišti, Křivoklátu, Žlebům, Mníšku pod Brdy či Zahradám pod Pražským hradem studenti pomáhají vymýšlením efektivnějšího hospodaření. Za záchranu památek však dobrovolníci bojují i jinde.

Areál kostelů sv. Václava a Klimenta ve Staré Boleslavi Místní dobrovolníci tu nejen pořádají četné brigády, ale organizují i veřejné sbírky. Z peněz, které se podařilo získat prostřednictvím dárcovských SMS zpráv, zaplatili například opravu barokní mříže ve Vrábské kapli.

Hrad Zlenice Kvůli záchraně této památky vzniklo Sdružení Zlenice, které chce areál nejen opravit, ale chce tu pořádat i akce pro veřejnost. Za tímto účelem založilo Klub přátel hradu Zlenice. Členský roční vklad činí 1000 korun.

Zámek v Mirošovicích Zámek vlastní Sdružení Kampanila, které bojuje za záchranu architektonických památek v severních Čechách. Část zámku se mu už podařilo opravit, na kompletní rekonstrukci mu chybí peníze.

Hrad Krašov Spolek za záchranu hradu Krašova vznikl už ve 30. letech minulého století. Podařilo se mu hrad koupit a částečně opravit. V roce 1979 spolek zrušil tehdejší Západočeský krajský národní výbor, svou činnost dobrovolníci obnovili po revoluci. Po dvaceti letech zříceninu opět koupili.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!