Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

„Peníze na stavbu štítu budou“

Česko

Kongres USA seškrtal výdaje na obranu, umístění radaru v ČR to ale neohrozí

WASHINGTON/PRAHA Americký Kongres letos nedá peníze na výstavbu protiraketového štítu ve střední Evropě. S takovou zprávou přišel v noci ze středy na čtvrtek demokratický kongresman John Murtha, předseda vlivného výboru pro rozdělování rozpočtových prostředků Sněmovny reprezentantů. Ihned se vyrojily spekulace, že umístění radaru v Česku a deseti protiraket v Polsku je tak ohroženo. To ale český velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář vyvrací. „Je to dezinterpretace, nic nového se neděje, vše je při starém,“ uvedl k tomu Kolář.

Jak dodal, kongresmani sice seškrtali určitou část výdajů ve vojenském rozpočtu, ale jedná se pouze o škrty týkající se konstrukce, nikoliv peněz na výzkum, vývoj a testování. „Peníze na konstrukci jsou nadále v rozpočtu, ale nebudou uvolněny, pokud nebudou splněny určité podmínky, například ukončena jednání s ČR a Polskem a dosažení pokroku při hledání kompatibility amerického systému se systémem NATO,“ vysvětlil Kolář.

„Nemáme ani základní dohodu mezi Polskem a Spojenými státy,“ řekl Murtha, když vysvětloval důvody, proč Kongres odmítá do vojenského rozpočtu začlenit výdaje na protiraketovou obranu. Těmto americkým důvodům rozumí i náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar. „Může se stát, že se nedohodneme, může se stát, že smlouva nebude ratifikována, může se stát, že se to celé posune, a tím pádem chápu, že někdo nechce dávat bianko šek na něco, kde není úplně jasný časový harmonogram,“ prohlásil Pojar.

Pravdou také je, že nyní se v Kongresu jedná o rozpočtu na fiskální rok 2008, který končí 30. září příštího roku. „A i kdyby došlo v České republice k ratifikaci někdy na začátku jara, tak by se začalo stavět až někdy na podzim a to už jde o příští rok,“ objasnil Pojar. I proto peníze na příští rok nejsou tím nejzásadnějším, spíše je důležité, jak by vypadal dlouhodobý finanční výhled na následujících pět let. Celkem by se náklady na americký protiraketový deštník měly vyšplhat na 3,5 miliardy dolarů.

Již dříve se také objevily informace, že americkým kongresmanům radar v Česku nevadí, výhrady ale mají k protiraketové základně v Polsku. To, že by byl nakonec vybudován jen radar, ale Tomáš Pojar odmítá. „Bavíme se o tom, že bude posílena bezpečnost České republiky a evropského prostoru. To je možné nikoli pouze s radarem, ale i protiraketami. O ničem jiném nejednáme,“ uvedl.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!