Pondělí 17. ledna 2022, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peníze od prince Charlese pro zámek Jezeří se 'zatoulaly'

Česko

  16:37
PRAHA - Pěkná ostuda by mohla provázet návštěvu britského prince Charlese v Česku. Když v roce 1991 spatřil zruinovaný barokní zámek Jezeří v severočeské "měsíční" krajině, slíbil poslat na jeho rekonstrukci miliony korun. Pokud se na peníze pro šlechtické sídlo optá, odpovědět mu nebude jednoduché.

Zámek Jezeří foto: Zámek Jezeří

Peníze pro Jezeří sice do Prahy dorazily, na opravu šlechtického sídla ale už nikoli.

Když před devatenácti lety navštívil korunní princ oblast severních Čech zničenou těžbou hnědého uhlí, rozhodl se finančně přispět na opravu Jezeří miliony korun. Sídlo ležící kousek od Horního Jiřetína bylo ještě v polovině 80. let kvůli povrchové těžbě uhlí určeno k likvidaci.

Čtěte také:

Kvůli daru byl zřízen zvláštní účet, na který měly peníze dorazit. Podle lidí, kteří se starají o rekonstrukci zámku, však peníze došly jen do Prahy a použily se na opravu zahrad pod Pražským hradem. Informuje o tom server Aktualne.cz.

Charles sice zahradám pod Hradem peníze přislíbil taktéž, část peněz ale měla mířit i na sever Čech. "Na Jezeří nedoputovala ani koruna," řekl serveru starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt. "Kdyby ty peníze opravdu dorazily, byl by samozřejmě zámek úplně někde jinde," dodal Buřt. Oprava šlechtického sídla sice probíhá, ale jen zvolna.

Peníze od Charlese Česko obdrželo
Že peníze z Velké Británie dorazily potvrdil ekonom Národního památkového ústavu. Neví prý ale nic o tom, že část z nich měla jít na opravu zámku Jezeří.

O milionech nemá tušení ani kancelář exprezidenta Václava Havla ani jeho tehdejší kancléř Karel Schwarzenberg, který prince Charlese na Jezeří tehdy doprovázel.

Zámek Jezeří. V pozadí oblast zničená povrchovou těžbou hnědého uhlí.

Podle Jana Rovenského z Greenpeace možná peníze nedošly jen nějakým nedopatřením. Nemusel to podle něj být záměr, použít peníze jinak.

"Samozřejmě by bylo ideální, kdyby teď při své víkendové návštěvě řekl, že pošle peníze znovu, když to napoprvé nevyšlo. Ale o tom pochybuju," uvedl Rovenský.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat