Středa 12. května 2021svátek má Pankrác 19 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

„Peníze pro kamarády z Flander“

Příznivci pravicového extremismu  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Příznivci pravicového extremismu | foto: ČTK

PRAHA Pražskou kontaktní adresu a číslo bankovního účtu v Komerční bance obsahuje leták, který žádá o peníze pro nacionalisty zatčené v Belgii. Sbírku na pravicové extremisty pořádá srbský nacionalista, žijící v Čechách.

Text letáku v angličtině zní: „Policie sionistické okupační vlády zatkla několik nacionálně-socialistických kamarádů z Flander. Nyní jsou ve vězení a čekají na soudní proces. Vybíráme peníze na jejich advokáty. Pokud chcete pomoci těmto belgickým kamarádům, prosím pošlete peníze na níže uvedenou adresu nebo na bankovní účet.“

Kontaktní osobou je Dragan Petrovič, přezdívaný Bajba. Ten je hlavou srbské odnože nacionalistické organizace Blood & Honour. Podle občanského aktivisty Ondřeje Cakla, který pravicový extremismus monitoruje, jde o nejznámějšího srbského nacionalistu. Petrovič má českou manželku a žije dlouhodobě v Praze.

Podílel se i na pořádání některých naziskinheadských akcí v Čechách a udržuje kontakty s českým hnutím Národní odpor, hlásícím se k neonacismu. „Kontakty mezi srbskými pravicovými extremisty a Národním odporem existovaly vždycky,“ potvrzuje odborník na extremismus a politolog Miroslav Mareš.

V prosinci 2001 se Petrovič zúčastnil demonstrace proti německé ultrapravicové straně NPD před německou ambasádou. „Petrovič je dost kontroverzní postava i v rámci naší neonacistické scény,“ říká o něm Michal Mazel, vedoucí odboru bezpečnostní politiky ministra vnitra. „I někteří lidé z organizace Národní odpor s ním nechtějí spolupracovat. Mají o něm pochybnosti, nevěří mu.“ říká Mazel.

Blood & Honour Petrovičovi „kamarádi“ jsou příslušníci belgické armády, kteří byli zatčeni v září 2006. Sedmnáct mužů patřilo k extremistické organizaci „Bloed, bodem, eer en trouw“ (BBET), v překladu „Krev, půda, čest a věrnost“, která je belgickou odnoží Blood & Honour. Plánovali rozsáhlé bombové útoky na státní budovy.

Jejich cílem měly být radnice, policejní budovy a sídla levicových politických stran. Většina zatčených neonacistů pochází z Flander, vlámsky mluvící provincie, ve které sílí separatistické tendence. Hlavou uvězněných neonacistů byl vysoký důstojník belgické armády Thomas Boutens.

Sbírka na uvězněné neonacisty není podle ministerstva vnitra postižitelná. „Patrně nemá charakter a náležitosti veřejné sbírky. Je to tedy soukromá akce jednoho člověka, která nepodléhá žádným zákonům,“ vyjádřil se Petr Vorlíček z ministerstva vnitra.

Mezi českými sympatizanty extrémní pravice Petrovič určitě uspěje. „Nevím o tom, ale zní to zajímavě a rád bych pomohl. Určitě bych přispěl,“ řekl LN Jan Kopal, bývalý předseda extremistické strany Národně sociální blok.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....