Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Peníze pro kamarády z Flander“

Česko

  7:57
PRAHA - Pražskou kontaktní adresu a číslo bankovního účtu v Komerční bance obsahuje leták, který žádá o peníze pro nacionalisty zatčené v Belgii. Sbírku na pravicové extremisty pořádá srbský nacionalista, žijící v Čechách.

Příznivci pravicového extremismu foto: ČTK

Text letáku v angličtině zní: „Policie sionistické okupační vlády zatkla několik nacionálně-socialistických kamarádů z Flander. Nyní jsou ve vězení a čekají na soudní proces. Vybíráme peníze na jejich advokáty. Pokud chcete pomoci těmto belgickým kamarádům, prosím pošlete peníze na níže uvedenou adresu nebo na bankovní účet.“

Kontaktní osobou je Dragan Petrovič, přezdívaný Bajba. Ten je hlavou srbské odnože nacionalistické organizace Blood & Honour. Podle občanského aktivisty Ondřeje Cakla, který pravicový extremismus monitoruje, jde o nejznámějšího srbského nacionalistu. Petrovič má českou manželku a žije dlouhodobě v Praze.

Podílel se i na pořádání některých naziskinheadských akcí v Čechách a udržuje kontakty s českým hnutím Národní odpor, hlásícím se k neonacismu. „Kontakty mezi srbskými pravicovými extremisty a Národním odporem existovaly vždycky,“ potvrzuje odborník na extremismus a politolog Miroslav Mareš.

V prosinci 2001 se Petrovič zúčastnil demonstrace proti německé ultrapravicové straně NPD před německou ambasádou. „Petrovič je dost kontroverzní postava i v rámci naší neonacistické scény,“ říká o něm Michal Mazel, vedoucí odboru bezpečnostní politiky ministra vnitra. „I někteří lidé z organizace Národní odpor s ním nechtějí spolupracovat. Mají o něm pochybnosti, nevěří mu.“ říká Mazel.

Blood & Honour Petrovičovi „kamarádi“ jsou příslušníci belgické armády, kteří byli zatčeni v září 2006. Sedmnáct mužů patřilo k extremistické organizaci „Bloed, bodem, eer en trouw“ (BBET), v překladu „Krev, půda, čest a věrnost“, která je belgickou odnoží Blood & Honour. Plánovali rozsáhlé bombové útoky na státní budovy.

Jejich cílem měly být radnice, policejní budovy a sídla levicových politických stran. Většina zatčených neonacistů pochází z Flander, vlámsky mluvící provincie, ve které sílí separatistické tendence. Hlavou uvězněných neonacistů byl vysoký důstojník belgické armády Thomas Boutens.

Sbírka na uvězněné neonacisty není podle ministerstva vnitra postižitelná. „Patrně nemá charakter a náležitosti veřejné sbírky. Je to tedy soukromá akce jednoho člověka, která nepodléhá žádným zákonům,“ vyjádřil se Petr Vorlíček z ministerstva vnitra.

Mezi českými sympatizanty extrémní pravice Petrovič určitě uspěje. „Nevím o tom, ale zní to zajímavě a rád bych pomohl. Určitě bych přispěl,“ řekl LN Jan Kopal, bývalý předseda extremistické strany Národně sociální blok.

Autor:

Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?
Znáte pochoutku balkánské kuchyně ajvar?

Na Balkáně je ajvar nedílnou součástí prostřeného stolu. Zeleninová pochoutka Ajvar od Podravky doprovází grilovaná masa, ryby, zeleninu, sýry i...