Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Děti posílali do plynu. Teplická škola nyní obdrží na výuku přes třičtvrtě milionu

Česko

  19:30
PRAHA - Teplická základní škola, na jejíž žáky nedávno rasistickými a nenávistnými komentáři útočili lidé na sociálních sítích, získá statisícový finanční příspěvek. Necelých 600 tisíc korun obdrží z veřejné sbírky vyhlášené podnikatelem a publicistou Patrickem Zandlem. Na její konto poputuje též polovina z výtěžku kampaně „Oni je do plynu, my je do škol!“, díky níž se sešlo zhruba 400 tisíc. Peníze budou použity primárně na výuku a vybavení.

Základní škola Plynárenská v Teplicích. foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Vyhrožují dětem z teplické školy likvidací. Ty lidi vlastně chápu, tvrdí zmateně poslankyně SPD

Fotografii první třídy, kterou tvoří převážně arabské, romské a vietnamské děti otiskl v rámci seriálu představujícího prvňáky Deník. Snímek se posléze objevil na sociálních sítích, kde jej často doplňovaly nenávistné komentáře.

Někteří lidé v příspěvcích označovali děti třeba za malé sebevražedné atentátníky nebo „vtipkovali“ v souvislosti s tím, že škola sídlí v Plynárenské ulici, že se „řešení samo nabízí“. Výhrůžky směřovaly i proti učitelům a vedení školy. „Tam by sednul granát jak pr... na prkýnko,“ zněla další z mnoha poznámek.

Základní škola Plynárenská v Teplicích.
Teplice

Komentáře plné nenávisti a rasismu po medializaci vystřídala vlna solidarity a pomoci. Romská organizace Romea rozjela kampaň „Oni je do plynu, my je do škol!“, kterou finančně podpořily stovky lidí. Mezi nimi například režisér Jan Hřebejk, hudebník Michael Kocáb či ombudsmanka Anna Šabatová. Iniciátorem výzvy je někdejší poslanec Ivan Gabal.

Je to katastrofa, hodnotí situaci kolem teplické školy romská matka jednoho z žáků

Prostřednictvím kampaně se dosud podařilo vybrat zhruba 400 tisíc korun. Polovina z výtěžku přitom poputuje právě do teplické školy.

Sbírku - původně pouze mezi svými přáteli na Facebooku, později ji zpřístupnil i pro veřejnost - vyhlásil i podnikatel a publicista Patrick Zandl. „Rasismus není v naší společnosti norma. Ještě pořád ne. Pošlete klidně symbolickou částku, důležité je, že ty děti i učitelé uvidí, že nejsou sami,“ apeloval Zandl, podle jehož slov se na účtě sbírky shromáždilo dohromady přibližně 590 tisíc korun.

„Nyní se bude konkretizovat, co se s těmi penězi udělá. Sehnat peníze je jedna věc, účelně vynaložit druhá,“ uvedl Zandl. Menší částka, zhruba 50 tisíc bude dle něj obratem uvolněna, aby si za ni děti „udělaly trochu radosti.“

„Zbylá část sumy se musí projednat přes školskou radu a protože další peníze vybrala i Romea, budeme se snažit nějak „harmonizovat“ smysluplné využití prostředků,“ doplnil.

Děti a učitele podle slov ředitelky školy Marcely Prokůpkové podpora veřejnosti těší. „Peníze chceme použít především pro prvňáky a žáky 9. ročníků, část věnujeme všem ostatním dětem bez rozdílu věku, rasy, národnosti, pohlaví. Všechny budou mít užitek a určitě i velkou radost,“ řekla Prokůpková, jak naloží s výtěžkem od organizace Romea.

Výhrůžkami na sociálních sítích se mimo jiné usilovně zabývá policie. „Kriminalisté se prověřování případu nadále intenzivně věnují. Do současné doby nebylo zahájeno trestní stíhání žádné osoby,“ sdělil serveru Lidovky.cz Daniel Vítek, ústecký policejní mluvčí.

Po incidentu byly v blízkosti školy rovněž zvýšeny hlídky strážníků.

Autor: