Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peníze šly na podstatné věci

Česko

69 milionů korun vynaložených na olympijskou kandidaturu se neztratilo.

Vznikly za ně například důkladné urbanistické studie, tvrdí Pavel Bém, pražský primátor.

* Proč se Praha vzdala kandidatury na olympiádu v roce 2020?

Může za to aktuální ekonomická situace. Současná recese ovlivnila reálné možnosti. Projekt je proto v této chvíli nereálný.

* Jak to, že jste kandidaturu nevzdali už loni - při vypuknutí ekonomické krize?

Ještě v říjnu byl předpovídán ekonomický růst. I přesto, že my jsme byli v odhadech konzervativnější, s mírným růstem HDP jsme počítali.

* Do přípravy jste investovali téměř 70 milionů korun. Nemáte pocit, že ty peníze vyletěly komínem?

Rozhodně ne. Díky těmto penězům proběhly důkladné rozvojové urbanistické studie. Tyto studie se staly základem nového konceptu územního plánu. Samotné uchazečství bylo také předmětem slušné reklamy. Marketingová hodnota té kandidatury je obrovská. Kdybychom si tu reklamu platili sami, stálo by nás mnohonásobně více.

* Podle našich informací jsou milionové částky skryty pod termíny jako služby, ostatní výdaje, nákupy. Můžete podrobněji popsat, na co ty peníze šly? Kolik brali lidé jako šéf Prahy olympijské Tomáš Petera?

Praha olympijská měla několik zaměstnanců včetně pana Petery. Já přesná čísla neznám. Určitě ty mzdové náklady byly významnou součástí rozpočtu. Daleko významnější část nákladů šla na věci, o kterých jsem se už zmínil.

* Neskončily by vaše kandidátské snahy i bez finanční krize? A to hlavně kvůli tomu, že jste neměli politickou podporu?

Nemyslím si, že by to tak bylo. Jak známo, vlády odchází a přichází a i názory politiků se čas od času mění. V tuto chvíli to byl handicap. Pro budoucnost si nemyslím, že by to byla dramatická překážka.

* Znamená to, že se nyní o kandidaturu neucházíte, úplný konec olympijských ambicí Prahy?

Pro budoucí rozhodování o případné kandidatuře Prahy a České republiky na LOH je nezbytné hledat širokou politickou podporu. Nedostatek této politické podpory pořádání olympiády v Praze nepomohl.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!