Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Peníze z MS šly k politikům

Česko

Report LN – Statisíce z balíčku pro liberecké mistrovství putovaly společnostem známých a kamarádů

Kateřina Neumannová myslela i na politiky. Zakázky od organizačního výboru dostaly firmy s nimi spojené. PRAHA Vládním zmocněncem pro liberecké mistrovství světa byl poslanec Tomáš Hasil (ODS). Firma, jejímž je spolumajitelem, zároveň dostala od organizátorů mistrovství zakázku.

Hasilova firma Kalendář Liberecka dostala loni v létě licenci na provoz rádia Dobrý den. Moderátorkou jednoho z pořadů je třeba Hasilova manželka Vlaďka.

Rádio začalo vysílat v září a v očích Neumannové organizačního výboru hned „převálcovalo“ léta vysílající konkurenty. Oficiálním dodavatelem informačního servisu se nestalo ani Radio Contact Liberec, které vysílá od roku 1991, ani Český rozhlas Sever, ale právě Hasilův nováček na trhu Dobrý den. Jak napsala MF Dnes, obě zmíněné stanice sice o dění na mistrovství informovaly, ale zadarmo.

Hasil na zakázce pro svou firmu nevidí nic špatného. Brání se tím, že je jen spolumajitel, ne jednatel. A s dalším majitelem firmy Pavlem Michalem prý uzavřel dohodu, že jeho podíl ve firmě se po dobu působení v politice nezvýší.

Právě přes Pavla Michala se Kateřina Neumannová mohla přiblížit dalšímu politikovi.

Jeho manželka je jedinou asistentkou předsedy Senátu Přemysla Sobotky.

Kolik rádiový informační servis stál, prý Hasil neví. Jeho společník Pavel Michal to zase nechce prozradit: „Nevidím důvod, proč bych to říkal. Jsou to obchodní vztahy. Ve smlouvě je, že obsah nesmíme prozrazovat třetím osobám.“ Michal ale upozorňuje, že jeho firma jako řada dalších zatím nedostala ani korunu. „Stojíme ve frontě věřitelů,“ říká. „Možná se budeme soudit.“ Nejkrásnější Kittnerova Katka Zakázky od Neumannové organizačního výboru dostávala také společnost Spacium. Ta je spojená s městem Liberec, ve správní radě sedí primátor Jiří Kittner (ODS).

„Jsou to prominenti, s lidmi z radnice se dobře znají,“ říká o Spaciu opoziční liberecký zastupitel Jiří Šolc. Spacium se věnuje liberecké kultuře, zprostředkovává například instalaci soch v ulicích. „Dělají pěkné věci, ale z mého pohledu jsou drahé,“ zmiňuje Šolc, že společnost občas městskému rozpočtu pouští žilou.

Společnost Spacium například pořádala pro organizační výbor mistrovství soutěž o nejkrásnější obrázek Kateřiny Neumannové pro děti z libereckých škol.

Na kolik soutěž vyšla? „Předpokládám, že šlo o jednotky tisíc,“ říká primátorův náměstek Ondřej Červinka, který je na městě za mistrovství odpovědný. Po nahlédnutí do materiálů Spacia ale náměstek částku opravuje. „Soutěž byla zaplacena v lednu, před pořádáním mistrovství,“ říká Červinka. „Jednalo se o částku ve výši přes dvě stě tisíc korun.“ Kromě dětské soutěže o obrázek Kateřiny Neumannové dostala společnost Spacium pro organizační výbor další zakázky. Dalších bezmála dvě stě tisíc korun například mělo stát uveřejnění reklamy v blíže nespecifikovaných informačních brožurách. Na devadesát tisíc korun měla přijít reklama v publikaci Města a obce libereckého kraje.

Zmíněnou publikaci přitom podle informací na stránkách Spacia „významnou měrou“ platí ministerstvo financí jako součást projektu na podporu cestovního ruchu a kultury na Liberecku.

Výlet do Kapského Města Kateřina Neumannová si chtěla politiky zavázat loni na konci května také týdenním výletem do Kapského Města.

Počítala s tím, že na konferenci Mezinárodní lyžařské federace v Jihoafrické republice s sebou vezme předsedu Senátu Přemysla Sobotku, poslance Tomáše Hasila, primátora Liberce Jiřího Kittnera a jeho náměstka Ondřeje Červinku.

Sobotka a Hasil odřekli rovnou, Kittner a Červinka si výlet rozmysleli na poslední chvíli, týden před odletem.

***

„Jsou to prominenti, s lidmi z radnice se dobře znají,“ říká liberecký zastupitel Jiří Šolc

Kdo také získal peníze z MS v Liberci Josef Jindra poradce a přítel Kateřiny Neumannové. Jeho firma Kentaura pořádala Pražskou lyži. Podle informací LN mohla jít část peněz z mistrovství právě na Pražskou lyži. Tomáš Hasil vládní zmocněnec pro MS a spolumajitel firmy Kalendář Liberecka – ta dostala peníze na informační servis v rádiu Dobrý den (druhým majitelem firmy je Pavel Michal, jehož manželka Martina je jedinou asistentkou předsedy Senátu Přemysla Sobotky z ODS). Jiří Kittner Liberecký primátor (ODS) sedí ve správní radě společnosti Spacium, která dostala nejméně 200 000 korun za soutěž o nejkrásnější obrázek Kateřiny Neumannové v libereckých školách. Další statisíce dostala firma za uveřejnění reklamy (např. v blíže nespecifikovaných brožurách nebo v publikaci o Liberecku, placené ministerstvem financí).

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...