Čtvrtek 23. ledna 2020svátek má Zdeněk 2 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Peníze z náhrad dávám na charitu, tvrdí Hašek. Tají komu

Předseda Asociace krajů Michal Hašek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Asociace krajů Michal Hašek | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

PRAHA Jihomoravský hejtman a zároveň poslanec Michal Hašek z ČSSD loni čerpal přes 1,3 milionu korun na náhradách. Přestože opakovaně tvrdí, že poslanecké peníze dává na charitu, upřesnit jejich příjemce se stále zdráhá. Krajská opozice v tom vidí jasné sdělení: hejtman Hašek neříká celou pravdu.

Michal Hašek zastává hned dvě veřejné funkce - hejtmana a poslance. Slíbil však, že poslanecký plat přenechá charitě. A to se týče i náhrad. "Z peněz vyplacených mi Kanceláří PSP hradím dlouhodobě charitativní dary," uvedl hejtman pro Lidovky.cz.

K TÉMATU:

Daruje prý částky v rozsahu do 50 tisíc korun. "Typově jednotlivcům v tíživé sociální situaci (např.vícečlenná rodina po požáru rodinného domu), neziskové organizace působící v sociální oblasti na poskytování sociálních služeb nebo sociální zařízení pro postižené děti," upřesnil svou dobročinnost.

'Hašek lže, odvádí jen malou část'

Když ho však Lidovky.cz požádaly o kompletní seznam obdarovaných spolu s částkami, které jim věnoval, odpověď už nepřišla. Nepomohla ani hejmanova asistentka. "To je soukromá záležitost pana Haška, to se musíte obrátit na něj," sdělila stručně.

Opozice to vidi jinak. A jasně: "Jediný důvod, proč ten seznam chybí, je, že si většinu peněz nechává. Kdyby plnil svůj slib, tak by ho přeci rád zveřejnil," komentoval hejtmanovo mlčení předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka.

Podle něj hejtman v rámci charity rozdá jen malou část peněz, které v roli poslance získá. "Jeho argumentace je taková, že to nedělá aktivně, ale kdo si u něj požádá, tomu peníze dá. Pokud by však ty částky zveřejnil, budou to jen desítky procent z poslaneckých peněz," míní Kadrnka. 

Haškova odpověď serveru Lidovky.cz dorazila teprve v neděli večer. Hejtman se v sms zprávě omlouvá za zpoždění odpovědi kvůli doléčování nemoci. Hašek však konkrétní částky věnované na charitu neupřesňuje a naopak naznačuje, že jeho politický oponent Kadrnka může mít díky ODS určité zájmy spojené s polostátní firmou ČEZ.

Chybí mi souhlas obdarovaných, tvrdí Hašek

"Dobrý den, nereaguji obratem, protože se doléčuji z nemoci. Škoda, že Lidovky daly jednostranně prostor panu Kadrnkovi k mé dehonestaci. Člověk s jeho náturou a uvažováním by se mohl ptát, kolik peněz na dobročinné účely dává on jako trafikant ODS v Dozorčí radě státní společnosti ČEZ či zda náhodou jeho spediční firma nedostává zakázky spojené právě s ČEZem. Moje rozhodnutí přispívat na charitu je zcela dobrovolné a dělám to kvůli lidem, kterým moje dary pomáhají. Nikoliv kvůli neúspěšnému a zamindrákovanému regionálnímu předsedovi ODS Kadrnkovi, který politiku na jižní Moravě zúžil v posledních letech na nesmyslné a nepodložené osobní útoky proti mně. Na charitu budu samozřejmě přispívat i nadále a budu mít dobrý pocit z pomoci potřebným. A protože mi vždy šlo o věc a nikoliv mediální body, nemám zatím souhlas obdarovaných se zveřejněním jejich údajů, což je asi pochopitelné. Navíc vedle darů připravuji již několik týdnů charitativní projekt poradenství ve spolupráci s diecézní charitou Brno," napsal serveru Lidovky.cz.

V televizní debatě před krajskými volbami loni na podzim však Hašek tvrdil: "Z platu poslance jsem přes 700 tisíc korun věnoval na charitu v Jihomoravském kraji.“ Komu konkrétně penězi pomohl, neupřesnil. Pro představu: Hašek dostává poslanecký plat něco přes milionu korun ročně.

Sběratel funkcí

  • 1. místopředseda ČSSD Michal Hašek zastává funkci hejtmana Jihomoravského kraje a funkci poslance. Každá z nich mu v roce 2011 vynesla něco přes milion korun, výše jeho platů za rok 2012 zatím není známa.
  • V roce 2012 čerpal Hašek na náhradách 1 229 937 korun, podrobně viz box níže.
  • Vedle uvedených funkcí zastává Hašek zhruba 30 dalších funkcí - až už jde o pozice ve straně, v kraji, na univerzitách či v jiných institucích. Posledně se loni v prosinci stal předsedou rady Vinařského fondu.

Šéf jihomoravské ODS se pozastavil také nad tím, že Hašek čerpá poslanecké náhrady na cestovné (loni to bylo 310 800 Kč). "Přitom do sněmovny jezdí hejtmanský autem s řidičem za peníze Jihomoravského kraje. Ale že by cestovní náhrady, které na tyto cesty získává, vracel do rozpočtu kraje, o tom nikdy nepředložil důkaz," kritizuje Haška Kadrnka.

Největší absentér sněmovny

Veřejný tlak na Michala Haška, aby se výhod plynoucích z funkce poslance vzdal, plyne i z jeho slabé účasti na jednáních sněmovny. Podle analýzy sdružení KohoVolit.eu nasbíral loni Hašek nejvíce absencí na důležitých hlasováních ze všech poslanců.

ČTĚTE TAKÉ:

V první polovině roku se účastnil pouze tří procent z 279 důležitých hlasování. V druhém pololetí se o něco polepšil. Přišel na třetinu sledovaných hlasování, ale i tak byl v docházce opět nejslabší.

Poslanecké náhrady Michala Haška za rok 2012
NárokSkutečnost
Reprezentace99 60099 600
Cestovné-310 800
Admin. a odbor. práce155 184155 052
Pronájem kanceláře a vybavení-266 200
Asistenti430 560416 500
Telefon a internet (vč. kanceláře)84 00051 785,41
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!