Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pera stará 100 milionů let zachránil jantar

Česko

MADRID Sedm per zůstalo zalito v kusu jantaru, který byl objeven v západní Francii. Jejich stáří vědci odhadli na 100 milionů let. Nález z roku 2000 nicméně znovu vzbudil mezi odborníky polemiku, jestli pera patřila okřídlenému dinosaurovi, anebo ptáku, napsal španělský deník El Mundo.

Sedm per, která zalil nazelenalý jantar v dole v Poitou-Charentesm, je vynikajícím způsobem zachovalých. Všechna byla v jediném kusu pravěké pryskyřice. Jejich centrální osa, tedy brk, patří k těm nejprimitivnějším, které jsou známy a jež se nejvíce podobají brkům u dnešních per. Stejně tak se dnešním podobají i vlákna na perech.

Pera z dinosaura?

„Je velmi pravděpodobné, že pera pocházejí z nějakého dinosaura, a nikoliv ptáka,“ poznamenal autor nálezu paleontolog Vincent Perrichot z univerzity v Rennes. Pera jsou velmi podobná fosilizovaným vláknům, jež byla objevena u dvounohých dinosaurů nazývaných teropodi - jejich vlákna se stejně tak podobají těm u dnešních ptáků. Tato okolnost podle Perrichota napovídá, že nález z francouzského dolu by mohl poskytnout údaje pro převládající teorii, že dinosauři svým vymizením udělali místo ptákům.

Podle člena badatelského týmu Didiera Néraudeaua objev poskytuje jasný příklad „evoluce mezi primitivními vlákny a moderním perem“. Ve vrstvách nad místem, kde zůstaly uchovány kusy jantaru, byly nalezeny také zkamenělé dinosauří zuby. I to podporuje věrohodnost tvrzení, že pera patřila prehistorickému ještěrovi.

Autor: