10. října 2014 6:15 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Perly z volebních lístků: babka č. 1 z Babovřesek, informátor i fresh senior

Do komunálních voleb kandiduje i herečka Růžena Havlová, babka č. 1 z filmu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do komunálních voleb kandiduje i herečka Růžena Havlová, babka č. 1 z filmu... | foto: Lidovky.cz

PRAHA Zdánlivě je v kampani dobojováno a kandidátům už nezbývá jak ovlivnit, komu dají voliči své hlasy. Přesto existuje ještě last minute způsob, jak získat nerozhodného voliče. Ohromit je za plentou svou profesí. Přečtěte si, co Lidovky.cz za vás vyčetly z volebních lístků.

Jak se dělá kampaň na sociálních sítích zadarmo, může učit Růžena Havlová, 80letá důchodkyně, která se však prozřetelně (nebo možná spíš marketingoví experti Strany zelených, která ji navrhla) prezentuje na volebním lístku jako babka č. 1 z filmu Babovřesky. Fotografie nezvyklé kandidátky na lístku už několik dní žije svým životem na sociálních sítích a nepochybně ji zhlédly tisíce uživatelů. Na Praze 3, kde „babka č. 1“ kandiduje, může Havlové ve schopnosti zaujmout konkurovat snad jen Jan Landa. 71letý důchodce za KSČM se totiž na lístku označil za informátora. Odvážné přiznání komunisty. Možná ale ví, co na voliče KSČM funguje. 

V konkurenci této dvojice pak ani plukovník ve výslužbě Karel Vaněk za Domov, ani specialista veřejných zakázek Tomáš Štampach za SSO nemohou povoláním zaujmout.

Novináři do politiky?

Zajímavostí kandidátek městské části Praha 2 je povážlivá koncentrace novinářů a publicistů, ač se nezávislá žurnalistika s politickou angažovaností příliš neslučuje. Jako desítka kandidátky TOP 09 tak jde do voleb Ondřej Černý, novinář. Zelení s podporou Pirátů a SNK-ED mají novinářku Moniku Horákovou hned na třetím místě, na třináctém ji doplňuje externí pracovnice veřejnoprávní České televize 70letá Zuzana Dostálová.

ČTĚTE TAKÉ:

Novinář Tomáš Kutil na 35. místě pak uzavírá kandidátku KDU-ČSL s podporou Demokratů Jana Kasla. Svého publicistu mají i sociální demokraté - na 28. místě František Stočes, který je zároveň elektromechanik. ANO 2011 má na 33. místě šéfredaktora Milana Koláře. U něj ale vzhledem k tomu, že vede ediční činnost Vysoké školy ekonomické v Praze ohrožení novinářské objektivity zřejmě nehrozí.

Najdou se ale i zástupci druhého břehu „informačních toků“. Sociální demokraty totiž vede do voleb na Praze 2 tiskový mluvčí plzeňského výrobce tramvají Škoda Transportation Michal Tobrman. Zajímavé je, že zmiňuje jen první půlku názvu firmy, zřejmě aby Pražané nezbystřili, že jde právě o výrobce tolik před volbami propírané smlouvy mezi Prahou a plzeňskou Škodou.

Asi nejlíbivější zaměstnání pak má dvanáctka oranžové kandidátky Vladimír Novák. Aneb kdo by nechtěl, aby na radnici umělecký technik divadla přivedl „své principály“ tedy Spejbla a Hurvínka.

NEPŘEHLÉDNĚTE

Je to jednoduchá vychytávka, která vám ovšem umožní rychlejší orientaci ve výsledcích volebního víkendu. Stačí si na hlavní stránce serveru Lidovky.cz před volbami vybrat obec, jejíž výsledky chcete sledovat, a zbytek už zařídí technika. Více čtěte ZDE.

Bez zajímavosti nejsou ani lidé bez práce. Zatímco kandidátka ODS Ivana Procházková na 34. místě prostě píše, že je nezaměstnaná, jediný kandidát Romské demokratické strany Ondřej Lakatoš je nezaměstnaný momentálně. Procházkové kolega na 33. místě Martin Elis Kuchař pak o svém zaměstnání uvádí: otec.

Kreativní kandidáti nechybí ani na Praze 5. Kupříkladu kandidáti s uměleckými sklony různě variují označení své profese jako výtvarník nebo designér či grafička. Devátenáctiletá Pavla Smržová na 31. místě kandidátky na radnici Prahy 5 za Hnutí občanů Prahy si rovnou napsala akademická malířka. Jak v devatenácti letech získala akademickou hodnost těžko říct.

Kandidáti s méně „efektními“ profesemi volí několik strategií. Buď ji zamlží neutrálním pojmem ‘zaměstnanec’, případně naopak hrdě přiznají, že prostě uklízejí. Jindy ale volí promyšlenou taktiku, jak svůj pracovní výkon zatraktivnit. Třeba dvanáctka kandidátky na Praze 5 za hnutí Občané pro Prahu 5 Miroslav Slabý si kolonku s povoláním vyplnil jako Karlova univerzita - údržba. Naopak jsou kandidáti, kteří zacházejí do mnohem větších podrobností. Tak se třeba o kandidátovi na stejnou radnici ale za Hnutí občanů Prahy na 43. místě Václavu Švandovi dozvíme, že je technik, ale ne obyčejný ale technik automyčky.

Lze najít i opačný postup, jak lukrativní ale možná „nudné“ povolání ozvláštnit. Tak se třeba právnička Marie Aschenbrennerová, šestka na kandidátce Patriotů Prahy 5 a Demokratů Jana Kasla ještě pochlubila tím, že je trenérkou rugby.

VÍCE K VOLBÁM:

Pikantně pak působí na kandidátce TOP 09 35. v pořadí Simona Chytrová, herečka, která zkoušela uspět ve volbách do europarlamentu v dresu Věcí veřejných. Ty podporovala již v době, kdy došlo k rozkolu uvnitř strany a ve vládě zůstali „odpadlíci“ ve straně LIDEM vedených Karolínou Peake. Chytrová se tehdy nechala slyšet, že LIDEM jsou jen loutky v rukách ODS a TOP 09.

Žádný důchodce, fresh senior

Nejen kandidátky KSČM, která - jak Lidovky.cz popsaly - má nejvyšší věkový průměr kandidátů, se hemží lidmi v důchodovém věku, kteří tak do kolonky povolání uvádí jednoduše důchodce. Někteří se však snaží vystoupit z řady, a tak v Praze 12 kandiduje za ODS ‘fresh senior’ Milan Macháček, 67 let. Co si pod tím představit, vitálního pána na kolečkových bruslích? Fantazii se meze nekladou. Svým povoláním na Praze 12 vystupuje z řady také Jiří Šesták z ČSSD. Prvního hobojistu Státní opery Praha nepochybně nikdo jiný na kandidátce nemá.

A ještě pohled mimo Prahu. Jak volnomyšlenkářští voliči jsou v Ústí nad Labem zjistí Pavel Bažant, kandidát navržený Piráty, který se prezentuje jako pěstitel konopí. Kreativní nápady chce na místní radnici zřejmě přinést kreativec na volné noze Petr Vymetal a učitel Petr Čechura nechce být viděn jen jako učitel na sportovní škole, ale, jak dodává, je také trenér a chovatel včel. A ještě jedna zajímavá profese, na ústeckou radnici by se rád dostal také Petr Kiebel - chovatel slonů v ZOO. Nicméně na severu Moravy má konkurenta. V Ostravě kandiduje za Nezávislé z posledního místa Pavel Zvolánek - ošetřovatel slonů.

Adam  Junek

Autor

Adam Junekadam.junek@lidovky.czČlánky

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.