Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koalice protlačila rozpočet, ČSSD chystá další obstrukce

Česko

  11:25aktualizováno  3. listopadu 8:04
PRAHA - Poslanci už podruhé v tomto týdnu jednali téměř celou noc. Jednání o stavebním spoření přerušili před čtvrtou hodinou ranní. O snížení státní podpory stavebního spoření rozhodnou až po 18. hodině. Zákonodárci se mají opět sejít už v 9 hodin ráno kvůli mimořádným schůzím, které požaduje opozice.

Poslanecká sněmovna - jednání 1. 11. 2011 foto: ČTK

Poslanci po celodenní debatě schválili přes kritiku opozice rozpočet na rok 2012. Sněmovna poté znovu obnovila jednání o omezení státní podpory stavebního spoření, kterému kvůli obstrukcím ČSSD věnovala už téměř 15 hodin včetně úterní noci. Maraton tak pokračuje.

Sněmovna zasedá s přestávkou ráno a na oběd už přes 30 hodin. Dlouhé hodiny trvající obstrukce organizované ČSSD zatím oddálily přijetí novely omezující stavebním spoření, k tématu se sněmovna vrátila po schválení zákona o rozpočtu. ČSSD je připravena na permanentní zasedání. Pokud koaliční strany schůzi sněmovny ukončí, bude to sociální demokracie považovat za vítězství, řekl na podvečerní tiskové konferenci její předseda Bohuslav Sobotka.

ČTĚTE TAKÉ:

O zajímavé výroky nebyla nouze. "Patnáctka se nahradí desítkou. Ale, dámy a pánové, tohle není sranda jako z Babicových dobrot, kdy se limetka nahradí citronem, když nemáme oregano, dáme do toho majoránku." A je nám úplně fuk, že to Ústavní soud zatrhnul, že prostě citronem limetku nenahradíme. Jen ať tak lidé ten život ještě kyselejší mají," vyčetl třeba vládě poslanec ČSSD Ladislav Skopal.

Nekončící obstrukce během debaty o stavebním spoření nevydržel šéf poslanců koaličních Věcí veřejných Vít Bárta, který se v úterý večer za řečnickým pultíkem rozhovořil na téma “včely a med“.

"Včely mají med, protože mají královnu. My máme prd, protože máme parlament," pronesl zjevně podrážděný Bárta. "Přece tady nejsme proto, abychom se vzájemně z něčeho osočovali, abychom tady vytvářeli obstrukce, ale abychom se tady snažili dospět k nějakému řešení. A mě velmi mrzí, že místo hledání řešení vyhlašujeme jakousi blokádu, která nemůže dospět k ničemu jinému než k onomu prdu," dovysvětlil Bárta.

Opozice si však z výtky nic nedělala, a ve svých obstrukcích pokračovala. Za zmínku stojí vystoupení poslankyně ČSSD Vlasty Bohdalové, která kolem třetí hodiny ranní začala předčítat z knihy Prorok od Chalíla Džibrána. "Libujete si v porušování zákonů, jste jako děti, které si u moře staví hrady z písku," vyčinila koalici ústy libanonského autora. V tu dobu ve sněmovně zůstávalo 114 poslanců.

"...k váženosti má tato sněmovna až příliš daleko," komentoval dění poslanec ČSSD Jiří Koskuba. "... nemuseli bychom před lidmi vypadat - a já se omlouvám, abych za to nedostal pokutu, poté, co jsme si snížili platy, už by ta pokuta byla citelná -, ale my před lidmi stejně vypadáme jako blbci, vážení. A to si zde přiznejme. Ať zleva, ať zprava, nakonec to média takto podají," doplnil svou úvahu.

Ministr financí Miroslav Kalousek požádal kolem deváté hodiny večerní, aby byli domu propuštěni zaměstnanci občerstvovacích zařízení. “Jednak si ten odpočinek zaslouží a jednak jsem přesvědčen, že budou-li nálevny zavřeny, dojdou brzy opozici síly," zaútočil.

Miroslav Kalousek ve sněmovně.

To si však nenechal líbit poslanec ČSSD Jeroným Tejc. "Skutečně se nechci pouštět do debat o tom, kdo kde sedí, kdy a jak dlouho a kdo tady má vyseděno v parlamentních bufetech. Já k těmto lidem rozhodně nepatřím a možná se znalostí věci hovořil pan ministr Kalousek,“ rýpl si.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek se během noci strachoval, zda je jeho řeč zaznamenávána. Zjistil totiž, že stenografové šli domů. "Takže - a teďka zjišťuji, že to, co říkám, nikdo nezaznamenává. To mi přišlo teda, jestli nemluvím nadarmo," čílil se.

"Pane místopředsedo, nebojte se, vaše legendární řeč je zaznamenávána tady, nahrávána," ujistila ho kolegyně Kateřina Klasnová.

Zatímco sociální demokraté se rozdělili na tři “směny“, z nichž jedna byla v sále, zatímco zbylé dvě odpočívaly, koaliční poslanci museli zůstat neustále bdělí. V sedm hodin ráno nakonec předsedající poslankyně Kateřina Klasnová přerušila schůzi na dvě hodiny. Stenografové podle domluvy odešli hodinu po půlnoci.

Anketa

Jak hodnotíte nonstop debatu poslanců?

Konečně něco dělají. 1525
Obstrukce opozice jsou hanebné. 12043
Chápu opozici, že se snaží vládě znepříjemnit život. 7493
Je mi to jedno, politiku nesleduji. 586

"Poznali jsme nové poslance, o kterých jsme si mysleli, že jsou členy administrativy," komentoval noční jednací maraton šéf klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík. Nejenže ČSSD není schopna věcné diskuze, někteří její poslanci podle něj dokonce i špatně četli. Zároveň "práskl" šéfa ČSSD Sobotku, že celou noc nebyl v jednacím sále.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Mohlo by vás zajímat