Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Permafrost, který se překonal

Česko

Vědci objevili 740 tisíc let starou zmrzlou půdu, jež přečkala teplejší klima, než jaké panuje dnes

V oblasti středního Yukonu objevili hledači zlata pravý vědecký poklad. V 90. letech na ně při těžbě cenného kovu v oblasti Klondiku „vykoukly“ z půdy hladké plochy tmavé hmoty, které připomínaly rekvizity sci-fi filmu. Ve skutečnosti šlo o ledový „klín“.

Vznikl, když voda z povrchu naplnila trhliny v permafrostu a zamrzla. Tím se trhlina rozšířila a dostalo se do ní více vody, až se vytvořil blok ledu. V tomto případě dosahoval jehlanovitý útvar výšky tří metrů, délka základny pak šesti metrů. Už v roce 2000 si odhaleného místa všiml Duane Froese z Univerzity of Alberta v Edmontonu. Domníval se ale, že jde o poměrně mladý útvar. Jeho názor změnila až další náhoda: v roce 2005 se nad oblastí prohnala bouřka s velmi silnými přeháňkami.

Voda odnesla zeminu, která permafrost pokrývala, a odkryla přitom vrstvu lávového popela. A to umožnilo vědcům určit stáří „klínu“. Za obvyklých okolností je totiž velmi obtížné datovat přesně led starší 50 tisíc let. Ale popel datovat lze.

Podle toho, jak jsou částečky skla v popelu poškozeny rozpadem uranu a jiného radioaktivního materiálu v něm obsaženého, odhadují vědci jeho stáří na 680 až 800 tisíc let, jak uvádí analýza zveřejněná v časopise Science.

„Tento kus permafrostu podle všeho přečkal několik období teplejšího a vlhčího klimatu, než jaká panují dnes,“ řekl v rozhovoru pro časopis Nature Duane Froese. „Předtím jsme si mysleli, že neexistuje permafrost starší 120 tisíc let.“ Právě v té době totiž panovaly teploty jistě o několik stupňů vyšší než dnes. V Arktidě bylo podle všeho podstatně méně ledu a hladina moře sahala asi o sedm až osm metrů výš než dnes. A před 400 tisíci lety mohlo být ještě tepleji.

Dosavadní teorie předpokládaly, že permafrost měl během těchto období beze zbytku roztát, zvláště v oblastech Yukonu. Dnes se v této zlatonosné oblasti vyskytuje jenom lokálně, podle místních podmínek (hustoty vegetace, orientace svahu atp.), a je proto náchylnější ke změnám teploty než souvislé vrstvy věčně zmrzlé půdy dále na severu.

Zatím nelze říct, jak objev ovlivní stávající představy o reakci permafrostu na změnu teplot. I když je led od Yukonu nepochybně zajímavý, jde zatím o ojedinělý nález, který může být výsledkem unikátních podmínek v této oblasti.

Navíc ledové „klíny“ reagují na teploty jinak než okolní permafrost, který je směsí organických zbytků, bahna a ledu, jak upozorňují někteří vědci. Přitom právě tato směs představuje velkou neznámou. Díky obsahu organických zbytků je v ní množství uhlíku. Kdyby došlo k tání permafrostu ve velkém měřítku, bakteriím se otevře cesta k této zatím nepřístupné potravě. Výsledkem by pak bylo uvolnění množství skleníkových plynů (především metanu) do atmosféry. Podle posledních, patrně spíše nepřesných odhadů je v permafrostu dvakrát více uhlíku než v atmosféře.

Neexistuje ani všeobecně uznávaný model rychlosti rozmrzání permafrostu. Nový objev snad ale naznačuje, že ten se nevzdává snadno. Čili, jak říká Duane Froese: „Permafrost je dost paličatý.“

Autor:

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...