30. srpna 2015 11:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Perné léto pro hasiče. Likvidovali nejvíce požárů za posledních deset let

Požár na deseti hektarech pole zlikvidovali hasiči během dvou hodin. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Požár na deseti hektarech pole zlikvidovali hasiči během dvou hodin. | foto: ČTK

PRAHA Letošní léto bylo pro hasiče nejhorší nejméně za posledních deset let, museli vyjíždět k 5273 požárům, což je téměř dvojnásobek proti loňsku. Hlavním důvodem byly extrémní horka a dlouhodobé sucho, sdělila mluvčí generálního ředitelství hasičů Nicole Zaoralová.

Za posledních deset let hasiči nejčastěji v červenci a srpnu zasahovali u požárů v letech 2007 a 2008, kdy jich bylo zhruba 4200. Letos jich bylo o 1000 víc už týden před koncem prázdnin.

Nejhorší období letošních prázdnin bylo pro hasiče v první polovině srpna, kdy Česko sužovala rekordní vedra. Nejvíc požárů bylo v pátek 14. srpna, a to 201. Hasiče trápily zejména požáry v přírodě, u kterých muselo zasahovat velké množství jednotek. Zhruba 60 hektarů lesa a polí shořelo například v okolí Olešné na Rakovnicku, v okolí Mladotic na Plzeňsku shořelo zhruba 40 hektarů polí a lesů.

Letní požáry měly podle Zaoralové dvě hlavní příčiny. Nejčastěji to byla technická závada na technice, která pracovala na polích. To byl také jeden z problémů. „Je potřeba, aby zemědělci při žních dodržovali požárně bezpečnostní pravidla,“ upozornila Zaoralová. Druhou nejčastější příčinou byla lidská nedbalost. Lidé nebrali vážně výstrahy před nebezpečím požárů, rozdělávali oheň ve volné přírodě a ten se jim pak vymknul z rukou.

Při velkém množství rozsáhlých požárů letos hasiči narazili na problém nedostatečného počtu vrtulníků, které při těchto zásazích pomáhají ze vzduchu. Hasiči měli k dispozici dva vrtulníky a když byla situace kritická, musela podle Zaoralové pomoct armáda.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!