Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Perníky zavoní i uvnitř památek

Česko

BRNO Co „svátečního“ zbylo po dávných obyvatelích památek a zůstává jindy uloženo v depozitářích? Kasteláni hradů a zámků se snaží pozvat zájemce k poslední návštěvě roku.

Snaží se, přestože většina hradů a zámků nemůže nabídnout běžné prohlídkové okruhy. Vlhko z dechu návštěvníků by mohlo tam, kde není možné topit, poškodit v chladném počasí exponáty.

Řešení ale lze najít, například hrad Pernštejn otevře rozlehlou sýpku, opravenou po požáru, a přilehlé prostory včetně někdejší kuchyně služebnictva. „Ve zpřístupněných prostorách roztopíme i stará kachlová kamna, v mysliveckém salonu zase chystáme dílny pro děti, mohou si třeba ozdobit perníky,“ zve Eva Škrabalová ze správy hradu.

Předvánoční a vánoční akce chystají i na dalších jihomoravských památkách. Tradičně například v Lysicích či ve Vranově nad Dyjí, kam kastelán Karel Janíček pozval Štěpána Raka, který zahraje na koncertní kytaru a flétnu, ale i recitátora a flétnistu Alfréda Strejčka. Vranovští tradičně připravují i výstavy s vánoční tematikou, tentokrát se zaměří na hračky z minulého století, ale také nejrůznější loutková divadla a další předměty.

V Lednici mohou lidé každý víkend vidět unikátní skleník.

Pro památky jsou vánoční prohlídky i šancí zvýšit výkazy návštěvnosti. Ta pomáhá při dělení peněz na obnovu památek.

***

VÁNOCE NA PAMÁTKÁCH NA JIŽNÍ MORAVĚ

* Pernštejn: 11. a 12. 12. od 11 do 16 hodin se koná výstava, zabijačka, řemeslný jarmark, dílny pro děti.

V neděli odpoledne koncerty.

* Valtice: zámek nabídne 12. 12. akci Svatomartinské s ovarem, 18. 12.

zpívání v kapli a 25.-26. otevře dveře areál Rendez-vous.

* Rájec nad Svitavou: 12. 12. od 18.00 koncert v kapli.

* Kunštát: 12. a 19. 12. v 15.00 v Pilastrovém sále adventní koncert. * Vranov nad Dyjí: 14. 12. od 19.30 koncert Štěpána Raka a Alfréda Strejčka v hudebním salonu (doporučena rezervace míst). Od neděle 26. 12. do 2. ledna vždy od 12 do 16 hodin výstava o Vánocích a starých hračkách v kočárovně, otevře se i kaple a Sál předků.

* Bučovice: 16.-22. a 26. 12. vánoční výstava uvnitř zámku.

* Bítov: 18. a 19. 12. od 10 do 15 hodin prohlídka pokojů hrabat Daunů, výstava betlémů a předvedení práce hradní kuchyně, v kapli v neděli v 11.00 a ve 14.00 zpívání koled.

* Milotice: 19. 12. od 13.00 Vánoce na zámku, koncert Carmina Vocum. * Lysice: 25. a 31. 12. od 9 do 16 hodin prohlídky svátečně vyzdobených komnat.

* Letohrádek Mitrovských v Brně: výstavu o Emě Destinnové doplňují dekorace v secesním a art deco stylu. * Baron Trenck Gallery v Brně: výstava betlémů a adventních dekorací v kapucínském klášteře.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 1. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...